Jump to content

Sigara İçen Kadının Ses Tonu Erkek Gibi Oluyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sigara içen kadının ses tonu erkek gibi oluyor

 

Sigara içen kadınlarda ses tonu, belli bir süre sonra erkek ses tonuna dönüşüyor. İzmir Üniversitesi Hastanesi Vokoloji Uzmanı İsmail İlter Denizoğlu, "Cinsiyet algısında ses tonunun önemi çok büyük. Sigara kadınlarda sese büyük zarar veriyor" dedi

 

Bugüne kadar birçok sanatçı, siyasetçi ve ses sorunu yaşayan kişiyi sağlığına kavuşturan veTürkiye’deki sayılı ses uzmanından biri olan İzmir Üniversitesi Hastanesi Vokoloji Uzmanı İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen kadınların ses tonunun 15 yıl içerisinde erkek ses tonuna dönüştüğünü söyledi.

 

Bu durumun karakter üzerindeki olumsuz yansımalarının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Uzman Dr. Denizoğlu "Özellikle kadınlardaki ses tellerinde, uzun yıllar sigara içilmesine bağlı olarak doku direnci azalmaktadır. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sigara içen kadınlarda, belli bir süre sonra ses telinin üzerini örten mukozanın altındaki gevşek dokuda jölemsi tabaka birikmeye başlıyor ve frekans düşüyor. Bu nedenle sesi kalınlaştırıyor" dedi.

 

SES CİNSİYET ALGISINI ETKİLİYOR

 

Cinsiyet algısında ses tonunun öneminin çok büyük olduğunu ifade eden Denizoğlu, "Kadınlarda ses kalınlaşması 15-20 yıldan sonra bariz şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle sesiyle ilgili çalışanlarda daha büyük sorun yaşanıyor. Kadın telefonda erkek sanılıyor, kendisine ’Buyrun beyefendi’ deniyor. Hem mesleki anlamda ilerlemesini engelliyor hem de birçok hakarete varan şakalara maruz kalıyorlar. Kişi kendine özgüven kaybı yaşıyor. Kişilik özelliklerinde bir azalma daha erkeksileşme gibi bir tavır içine giriliyor. Kişiliğin dışa vurumunu sağlayan en büyük ögelerden biri sestir. Seste net ve erkeksi otoriter bir tını olduğunda, partnerinizin size olan bakışı değişiyor" diye konuştu.

 

"İMAJIN YÜZDE 80’İ SES"

 

Sesin insanların toplumdaki konumu ve mesleki kariyeri açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Denizoğlu, şunları söyledi:

 

"Bireylerin sahip olduğu imajın yüzde 80’ini ses oluşturmaktadır. Sesi değiştirdiğinizde yüzde 80’lik bir değişim yaşamış olursunuz. Giyim, makyaj, koku, kıyafet, yakışıklılık, güzellikunsurlarının hepsi yüzde 20’nin içerisinde yer alır. Bu nedenle sesimizin sağlığına da önem vermeliyiz. Kadınlarda ses kalınlaşması sigara ile bağdaştırılmıyor. Ancak sigara içmek ses tellerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Mesleğini sesini kullanarak kazanan insanlar en fazla etkilenen gruptur. Ses tellerinize dumanı reva görmeyin. Ses tedavisine gelen birçok hastama zararları anlatarak sigarayı bıraktırdım. Sesi normale dönen kişilerin yaşam kalitesi yükseliyor."

 

TEK ÇARE CERRAHİ YÖNTEM

 

Vokoloji Uzmanı Dr. Denizoğlu "Kadınlardaki sigaraya bağlı ses kalınlaşmaları tedavisi ilaçla veya terapiyle yapılamıyor. Bu tedavi için özellikli bir cerrahi ameliyat uygulanıyor. Tedavi gören kişiler belli bir süreç sonunda sahip oldukları yaşın sesine kavuşuyorlar. Ses kalınlaşması yavaş yavaş ilerlediği, kulak alıştığı için fazla anlaşılamamaktadır. Ancak bir kadına telefonla görüşürken 'Buyrun beyefendi’ deniyorsa sorun başlamış demektir" dedi.

 

VOKOLOJİ NEDİR?

Vokoloji, insan sesinin oluşumunu çok yönlü çok boyutlu olarak araştırma, ölçme ve değerlendirme; klinik uygulamalarla ses bozukluğunun tanı ve tedavisi; ayrıca pedagojik uygulamalarla profesyonel sesin geliştirilmesi, korunması, sağlıklı ve verimli bir şekilde ve istenen performans seviyesinde kullanılmasını ve sürdürülmesini sağlamak için çalışan bilimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...