Jump to content

Briç Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İskambil kartı oyunları içinde farklı yanları ve şans faktörünü sınırlandırması ile ön plana çıkan briç 4 kişi ile oynanan eşli bir kart oyunu olarak tanımlanabilir. Oyunda oynanan ellerin kazanılması ile asıl amaç ortaya konulurken briçin standart bir iskambil destesi (52 kağıt) kullanılarak oynandığı bilinmektedir. Briç oyunu satranç ile mukayese edilir. Oyunda strateji ön plandadır.

 

 

Briç Oyununda Amaç Nedir?

 

 

Oyunun ana amacı dağıtılan kağıtlara göre oynanan ellerin kazanılmak istenmesidir. Oyun sonunda kazanılan eller toplanır ve buna göre bir puanlama sistemi vardır. Elleri kazanmak için o elin oynandığı renkteki en büyük kağıdın yere atılmış olması ya da koz ile elin alınması gerekir. Örneğin yerde pik oynanıyor ise en yüksek değerli pik kartı atan o eli alır. Oyunculardan birisi koz atmış ise o oyuncu eli alır. İki ya da daha fazla oyuncu yere koz atmış ise en büyük değerli koz oyunu kazanır.

 

 

Briç Oyununda Genel Kurallar

 

 

Tıpkı "Eşli King" gibi karşılıklı oturan oyuncuların eş olarak oynadığı bir kağıt oyunu olan briç, 4 kişinin bir masa etrafına oturması ile ortaya çıkan bir oyun düzenine sahiptir. 52 adetlik standart bir iskambil destesi, briç oyunu için kullanılır. Bu noktada kartların eksik ya da fazla olması doğru değildir.

 

 

Briç oyununda iskambil kağıtlarının klasik isimleri de değişkenlik gösterir. Örneğin maça rengi "pik", kupa rengi "kör", karo rengi aynı şekilde "karo" ve sinek rengi ise "trefl" olarak adlandırılır. Bahsedilen kağıt türlerinin güçleri de farklılık gösterir. Ancak bu farklılıklar oyunun deklerasyon bölümünde öne çıkar. Kart oyunu kısmında kağıt güçlerinin pek bir önemi kalmaz. Söz konusu büyüklükler için ise büyükten küçüğe doğru sıralama pik, kör, karo, trefl şeklindedir.

 

 

Kağıtların kendi içlerindeki büyüklük sıralamaları ise klasik iskambil kartı oyunları ile benzerlik gösterir. Örneğin en büyük kart AS'tır. Daha sonra K (Papaz) gelir. Bu sıralama en düşük kart olan 2'liye kadar uzanır.

 

 

Her dağıtılan iskambil destesi oyunculara 13'erli olarak bölüştürülür. Kağıdı dağıtan kişi, kağıtları dağıtmaya solundaki oyuncudan başlar ve bu dağıtım sırası saat yönünü takip ederek tamamlanır. Bu şekilde 52 kağıt kişi başı 13 olarak pay edilir. Söz konusu kağıtlar, her el 1 adet olacak şekilde masaya atılır. 4 oyuncu da ellerinden 1 kart çıktıklarında, o el tamamlanmış olur. Böylece dağıtılan her deste için 13 el oynanır.

 

 

İlk defa oyunu başlatacak olan kişi, istediği kağıt ile başlayabilir. Bu kağıda da "çıkış" ismi verilir. Diğer oyuncular atılan kağıda göre hareket etmek zorundadır. Oyuncular, çıkış kağıdı ile aynı renkli kağıtlara sahip ise bu kağıtlardan, değil ise serbest olarak oyuna devam ederler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...