Jump to content

Batak Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Popüler ve ilgi gören iskambil kağıdı oyunları içinde batak ayrı bir yerdedir. Hem kendine ait kuralları, hem de oyun için yaratılan atmosfer oyuncuların dikkatini çeker. Taktiğe dayalı olmasından dolayı da heyecan yaratan bu oyun, 4 oyuncu ve 52'lik iskambil destesi ile oynanır.

 

 

Batak Nasıl Oynanır?

 

 

Batak oyununda asıl amaç, oyun başlamadan önce kaç el alınabilecek olunduğunun tahmin edilmesi üzerine kuruludur. Tahmin edilen el sayısı ya da fazlası kadar el kazanılmaya çalışılır. Farklı bir versiyonu da olan batak oyununda, söz konusu değişik versiyonda kozu söyleyen kişinin kaç el almaya çalışacağı tahmin ettirilir ve kıyas olarak bu tahmin ortaya konulur. Kozu söyleyen oyuncu belirttiği sayı kadar el almak zorundadır. Hiç el alamayan oyuncular batmış sayılır.

 

 

Saat yönünün tersine kart dağıtımı yapılırken, oyundaki eller de yine aynı yönlü olmak üzere döndürülür. Batak oyunu istenirse eşli de oynanabilir ya da hiç ortaklık kurulmadan devam edilebilir.

52 adetlik standart bir iskambil kağıdı destesi oyunun oynanması için yeterli olacaktır. Destenin içinden herhangi bir kartın eksiltilmesine ya da desteye herhangi bir kart eklenmesine gerek yoktur.

Batak oyununda dönülecek olan tur sayısı da oyunculara bağlı olarak değişir. En az 5 tur, en çok 11 tur olacak şekilde oynanan batak oyunu gerekirse 7 ve 9 tur olarak da oynanabilir.

En çok bilinen ve en sık tercih edilen iki tür olarak "ihaleli batak" ve "koz maça" tanımlanabilir. Bu oyunlar batak çeşitleri arasında bulunur.

Eğer oyun ihalesiz ise koz her zaman maçadır. İhaleli batak oynanıyor ise ihaleyi kazanan oyuncu kozu belirler.

İhaleden kast edilen ise oyunun başında kağıtların dağıtılmasından sonra her oyuncunun en az kaç el alabileceği ile ilgili tahminini söylemesidir.

Oyunun herhangi bir turunda, tur başında söylemek kaydıyla 11 el alan kişi king yapmış sayılır ve oyunu kazanır. Hiç el alamayan oyuncular oyunu kaybederler. Oyunun bitmesinin ardından 1 eksik alan ya da 3 fazla alan oyuncular da batmış sayılırlar.

Normal oyun sonunda ise "1" ile oyunu bitiren kazanmış olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...