Jump to content

Kaval Efsanesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kaval Efsanesi

 

2015-12-16uyur-28542e32dc282f14.jpg&w=1140

 

Bingölde her yerde hayvan sürüleri bunların başında her bir sürünün çobanı bulunmaktadır. Her çobanda bir kaval bulunmakla beraber bunlardan her birinden farklı farklı kavallarından sesler dökülmektedir. Ancak bir gün bir çobanın yüreğine nasıl ateş yanacağını bilinmemekteydi. Günlerden bir gün ağanın kızı gelerek sürüden aldığı 2 -3 koyunu gitmiş. Ancak o gördüğü kız o kadar güzellikteymiş ki çobanın gördüğü gibi yüreği burkurmaya başlamış.

 

Çoban kimseye bu derdini anlatamıyor ne yapacağını adete bilmiyormuş. Bundan dolayı ne yapsa ne etse bilmediği için aşkını içine atmış vurmuş artık kavala. Yüreğinde bulunan o aşkı artık kavala vermiş çıktığı diziler ve sözler ile nasıl aşkı olduğunu bütün koyunlar bile etkilenmeye başlamıştır.

 

Çobanın çaldığı o kaval sesleri ise tüm bitlisinin yaylarından duyulur hale gelmektedir. Bu öyküler ile tüm bitlis artık o çobanın halinden anlamaya başlamış ve adete içler acısı bu haline gelir. Bitlis güzel efsanelerinden birisi olan kaval efsanesi ortaya bir çok türkü çıkmasına vesile olmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...