Jump to content

Pişti Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kuralları son derece basit, aynı zamanda bir o kadar da eğlenceli olan pişti oyunu standart bir iskambil destesi ile oynanır. Oldukça kolay şekilde oynanabildiği için çoğu kişinin ilk öğrendiği iskambil kağıdı oyunları arasında pişti gelir. Piştide amaç eldeki kartlar ile yere atılan kartları almak ve rakipten veya rakiplerden daha fazla puan toplamaktır.

 

 

Pişti Nasıl Oynanır?

 

 

Kullanılan kağıt destesi standart bir iskambil kağıdı destesidir. 52 adet kart oyun içinde yer alır. Desteye kart ekleme ya da desteden kart çıkarma işlemi uygulanmaz.

Oyun 2 ya da 4 kişi ile oynanır. 4 kişilik pişti oyunları genel olarak eşli oynanır. Eşler karşılıklı oturur. 2 kişilik oyunlarda ise rakipler karşılıklı oturur.

Kağıtları dağıtacak olan oyuncu desteyi iyice kardıktan sonra rakibine ya da solunda oturan oyuncuya desteyi uzatır. Bu oyuncu desteyi 2'ye böler. Bu tarz bölme işlemlerinde bölünen iki grup kağıdın ikisinde de en az 2 iskambil kağıdı olmak zorundadır.

Destenin kesilmesinin ardından yere 3'ü kapalı olacak şekilde 4 adet kart açılır. En üstteki kart açık bırakılır. Ardından oyunculara 4'er adet kağıt dağıtılır.

Pişti oyununun ana amacı yerden alınabildiği kadar fazla ve puan değeri yüksek kağıt almak olduğu için, ilk oynayan oyuncu yerdeki açık karta bakar ve buna göre oynar. Örneğin yerdeki açık kart 3 ise, oyuncu elindeki kartlarda 3 ya da vale olup olmadığına bakar. Bu iki kart da yerdeki kartları almaya yeter.

Vale yerdeki her kartı alır. Diğer durumlarda yerde bulunan kartın aynısı eli alacaktır.

Oyundaki temel nokta ise, yerde tek kart olduğu durumlardır. Yerde tek kart var ise, oyuncu aynı sayılı bir kart atarak "pişti" yapabilir.

Her elin ardından kağıtlar 4'erli olmak üzere tekrar dağıtılır.

Tüm deste bittikten sonra alınan kağıtlar puan olarak sayılır. Piştiler 10, valeli piştiler 20, as ve vale kartlar 1, sinek 2'lisi 2 puan ve karo 10'lusu 3 puan olarak hesap yapılır. Elinde daha çok kart olan oyuncuya +3 puan ilavesi yapılır. En çok puanı toplayan oyunu kazanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...