Jump to content

Ellibir Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Pek çok iskambil kağıdı oyununda şans ya da hafıza faktörü öne çıkarken, bu iki etmeni tek oyunda ellibir oyunu buluşturur. Kartların takip edilmesi ile oyun daha da zevkli ve eğlenceli hale gelecek, en iyi kart takibi yapan oyuncu ise oyunda başarı elde edecektir. Oyunun amacı ise eldeki kartların belli bir düzen dahilinde dizilmesi sonucunda yapılan hesapta 51 barajının aşılmasının sağlanmasıdır. Bu baraj oyuna ve oyunculara göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

Ellibir Nasıl Oynanır?

 

 

Ele gelen kartların belli bir düzene göre sıralanması ile "per"ler oluşturulur. Bu sıralamalara göre baraj sayısına ulaşan elini yere açabilir. Daha sonra elde kalan kartlar ise diğer açılan perlere ya da yerdeki kendi perine işlenerek bitirilmeye çalışılır.

Ellibir oyunu tema ve bazı uygulamalar bazında okey 101 oyununa benzetilebilir.

Yere açılan perlere, oyuncu da kendi perlerini yere açtı ise elindeki diğer kartlardan eklemeler yapabilir. Örneğin yerde 6, 7 ve 8 sinek kartları per olarak bulunuyor ise, yere açan oyunculardan biri elindeki sinek 9 ya da sinek 5 kartını bu pere işleyebilir.

İşler kart atmak ceza gerektirir. İşe yarayan kart atıldığında ise yerden çekmek yerine bu kartlar oyuncu tarafından alınabilir.

Oyun 9, 11 ya da 13 tur üzerinden oynanabilir.

51 olarak belirlenen baraj sayısı gerektiğinde 71, 75, 81 ya da 101 olarak yeniden konuşulabilir.

Elde kalan kartlar oyun sonunda puan olarak not tuttulur. Ellibir oyununda en az puana sahip olan kişi oyunu kazanmış sayılır. Eli biten oyuncu ise "-" puan alarak mevcut puanlarından oyun türüne göre eksiltme yapılır.

2, 3 ya da 4 kişi ile oynanabilen ellibir oyunu, aynı zamanda eşli şekilde de icra edilebilir.

Oyuna başlarken ilk kağıt verilen oyuncuda diğerlerinden 1 fazla kart bulunur. Bu durumda ilk oyuncu, yerden kart çekmeden dışarı kart atarak oyuna başlar. Her oyuncuda 14 kart olacak şekilde el döner.

Sıralamalarda "A" olarak bilinen as kartı, "1" yerine kullanılamaz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...