Jump to content

Kılıçdaroğlu: Eğer Dediyse Onu Partide Tutmayacağım


berresu

Önerilen Mesajlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP'li vekil Eren Erdem'in Rus kanalına yaptığı açıklamalarla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu " Eğer Eren Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa ben onu partide tutmayacağım" dedi.

 

 

 

kilicdaroglu-eger-dediyse-onu-partide-tutmayacagim-6410251.Jpeg

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu, Ece Üner'in moderatörlüğünde; HabertürkGazetesi Yazarı Fehmi Koru ve Prof. Dr. Fuat Keyman'ın sorularını yanıtladı.

 

 

 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILABİLİR

 

Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili "Başkanlık sistemi tartışılabilir biz tartışılamaz demiyoruz. Biz başkanlık sistemi derken ne demek istiyorsunuz çıkın halka açıklayın diyoruz. Biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Anayasa'da sistemi tıkayan bir durum yok aslında. Yasaları değiştirdiğiniz zaman, darbe hukukunu ortadan kaldırdığınız zaman parlamanter sistem yürür. Başkanlık sistemiyle federal bir sistem mi öneriliyor? Başkanlık sitemi derken ne demek istediklerini söylesinler, biz de fikirlerimizi açık açık söyleyelim" dedi.

 

ARTAN TERÖR OLAYLARI

Bölgeye defalarca gittim, çok ciddi sorunlar var. Bölgenin sorunlarının acilen çözülmesi lazım. Daha önce de parlementoda önerimizi verdik, her parti önerisini versin dedik. bugün hepimizin üzüldüğü bir noktaya geldik. İktidarın bu süreci iyi yürütemediğini gördük. Terör örgütü PKK'nın, bölgeye silah yığdığını defalarca söyledik. Olaylara iki cepheden bakabildmemiz lazım. Terörden kötü etkilenen bir halk var. Göç ediyor insanlar, bu karda kışta nereye gidecekler? Devlet bu insanlara kucak açmış durumda değil. Biz hala bu sorunun toplumsal uzlaşmayla çözüleceğine inanan bir partiyiz. Geçmişte hatalar yapıldığını iyi biliyoruz; bu hatalar sadece AKP'nin yaptığı hatalar da değil.

"HENDEK KAZAN ARKADAŞLAR" İFADESİ

Tahir Elçi'nin katledilmesinin ardından Diyarbakır'a gitmiştim. Suriiçi'nde PKK'nın halkı esir aldığını ve halkı evlerinden çıkmaması için tehdit ettiğini söylemiştim. PKK'nın zorla hendekkazdırdığını söylemiştim. Ben orada örgüt tarafından zorla hendek kazdırılanları kastettim. Partimizin teröre karşı duruşundan kimsenin şüphesi olmasın.

Şehirler silah depolarına dönüştürürken neden önlem alınmadı. Askerler valilere yazdılar "Şurada terör örgütü konuşlanmış, operasyon yapacağız" dediler, valiler izin vermedi.

Halk terörden çok kötü etkileniyor. 300 bin kişi bir yerden göç ediyorsa bir oturup düşülmesi lazım. Bölgeye bizim kadar giden bir parti yok. Sivil toplum örgütleriyle görüşmek, vatandaşlarımızın dertlerini dinlemek için. Bizim için Diyarbakır'la Trabzon'un bir farkı yok. Eğer bize 'gidip bir çare bulun' deseler vatandaşı dinlemekten başka bir çaremiz yok.

Sayın Davutoğlu terörle ilgili gizli oturum düzenlemeli. Bu yapılabilir, sayın Davutoğlu bunu yapabilir. Biz sorunun çözümüne hazırız. Bütün yabancı ülkelerin ajanları Doğu veGüneydoğu'da. Çivisi çıkmış bir durum var. Terörün bitmesi için hükümete her türlü desteği veririz. Sayın Davutoğlu, randevu alıp gelecek önümüzdeki günlerde, ben bu olayı da kendisiyle görüşeceğim.

YENİ ANAYASA

Önümüzdeki günlerde gelir hangi reformları yapacağını söylerlerse biz reformları önünü tıkayacak değiliz. 12 Eylül'ün darbe hukukunun değişmesi lazım. Biz her şeyi Anayasa'ya bağlamışız ama ondan önce altındaki yasaların düzelmesi lazım. Darbe hukuku yüzünden parlementer sistem çalışmıyor. Hukuk sistemi değişmedikçe demokrasi gelmez. Bu meclisin Anayasa yapacağından umutluyum.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Şu anda çözüm sürecinden başka bir noktadayız. Öyle özyönetim falan olmaz ne demek özyönetim? Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu yerde özyönetim olmaz. Ben yerel yönetimin güçlü olması taraftarıyım.

EREN ERDEM'İN İDDİASI

Eğer Eren Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa ben onu partide tutmayacağım. Ama eğer suçlamadıysa Sayın Cumhurbaşkanı Eren Erdem'den özür dileyecek mi? Cumhurbaşkanı bu konuyu açarken metni alıp okuması lazım. Suçlayacaksa Başsavcılığı suçlayacak. Eren Erdem'e güvenirim, ne konuştuğunu bilen bir insan. Bu konuda daha önce soru önergesi vermiş, tutanaklar meydanda, iddia savcının iddiası. Rus televizyonuna böyle bir demeç vermesi, zamanlama olarak doğru değil.

 

http://www.milliyet.com.tr/kilicdaroglu-eger-dediyse-onu/siyaset/detay/2165474/default.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...