Jump to content

Ertuğrul 1890


ʂմƙմէ-մ νმνεყlმ

Önerilen Mesajlar

 

Vizyon Tarihi: 25 Aralik 2015

 

Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka

 

Oyuncular: Masaaki Uchino, Kenan Ece, Shiora Kutsuna, Ugur Polat...

 

Tür: Tarihi, Dram

 

Ülke: Japonya, Türkiye

Özet & Detaylar

Film, iki ülkenin, Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul’u ziyaret etmesinin ardından Osmanlı firkateyni olan Ertuğrul Japonya’ya gider. Ertuğrul Japonya’dan geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarpar ve 681 kişiyle sulara gömülür. Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kalır, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilirler. İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur. Bunun üzerine Japonya dışında bütün ülkeler uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan çıkarır. Bu durumu öğrenen dönemin başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Tahran’dan tanınan sürenin bitimine yakın pilot Ali Özdemir’in yönettiği Türk uçağı Tahrandaki 215 Japon yolcuyu kurtarır.

Bu tarihi gerçeklerden yola çıkan Japonya ve Türkiye ortak yapımı filmin kadrosunda Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy, Yui Natsukawa, Uğur Polat, Yukiyoshi Ozawa, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi isimler bulunuyor.

image.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur.

 

Bu özette bir hata var :) Saddam'ın emri ile Tahran Havaalanı nasıl kapatılıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ertuğrul 1890 ,filmi 1 ay kadar önce sinemada izledim , muhteşem bir senaryo olabilrdi ...japonlar üstüne düşen görevi başarıyla gerçekleştirmişler ,bizim oyuncuların oyunculukları berbattı ... film gerçek olayın ruhunu anlatmaktan çok uzaktı ...

yabancıların bir robin hoodu var çeşit çeşit birbirinden güzel filmi var ...bizimkiler bu işi bilmiyorlar ...laf kalabalığıyla çeneye vuran konuşmaları oyunculuk sanıyorlar ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...