Jump to content

Tavla Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kendine ait bir alanı, zarları ve pulları olan tavla başlangıç pozisyonundan itibaren tüm pulların oyuncunun kendi alanında toplanması ve ardından da tahtadan alınması esasına dayanarak oynanır. Oyuncu rakibinden önce kendi pullarını alanına getirerek bu pulları tahtadan toplamaya çalışır. Rakibinden önce bu amacı gerçekleştiren oyuncu oyunu kazanmış olur.

 

 

Tavla Nasıl Oynanır?

 

 

Her oyuncunun 15 adet pulu vardır. Bu pullar genel olarak siyah ve beyaz renklerdedir. Söz konusu renklerden beyaz olan gündüzü, siyah olan geceyi temsil eder.

Tavlanın oynandığı zeminde karşılıklı 12 çizgi bulunur. Bu çizgilerin üzerine pulların yerleşimi sağlanır. Başlangıç pozisyonu standart olarak önceden belirlenmiş evrensel nizama göre yapılır. Bu çizgilerin toplamı olan 24, günün 24 saatini temsil eder.

Tavla zemini temel olarak 4 bölümden oluşur. Her bölüm 6 çizgiden (pulların yerleşebileceği 6 hane) oluşur. + bölüm ise 4 mevsimi simgeler.

Oyuna kimin başlayacağı zar atışı ile belirlenir. Oyuncular birer zar atarlar ve büyük atan oyuna başlar.

Çift zarın aynı anda tavla tahtasına atılması ile gelen sayılar, oyuncunun pullarına vereceği hareket sayısını belirler. Örneğin 3-2 atan bir oyuncu bir pulu 5 hane de ilerletebilir, ya da iki farklı pulu 3 ve 2 hane şeklinde de ilerletebilir. Eğer zarların ikisinde de aynı sayı geldiyse, yani "çift" olduysa, gelen sayılardan birinin 4 katı kadar hareket edilir. Örneğin 2-2 geldiyse oyuncu 8 hanelik hareket kabiliyeti kazanır.

Pullar geçiş yolları istikametlerinde birbirlerinin bulundukları hanelere geldiklerinde rakip pulları kırabilirler. Bu tip durumlarda oyuncular sıra kendilerine geldiklerinde zar atarlar ve rakibin pul toplama alanındaki uygun hanelere kırılan pullarını yerleştirmeye çalışırlar.

Tüm pulların oyuncunun alanında tolpanmasının ardından ise pullar atılan zarlara göre toplanmaya başlanır. Örneğin 1-6 atıldığında, 1 ve 6. hanelerden birer pul alınır. Eğer büyük hanelerde pul kalmadıysa atılan büyük sayılar yerine daha küçük hanelerden pullar toplanabilir. Örneğin 6 hanesinde pul yok iken 6 atıldığında varsa 5'ten, yoksa 4'ten ya da aynı şekilde küçülerek pul toplanabilir.

Pullarını en erken toplayan oyuncu oyunu kazanır.

Bir oyuncu hiç pul toplayamadan oyunu kaybettiyse "mars" olmuş olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...