Jump to content

Bezik Nasıl Bir Oyundur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Oldukça farklı ve sıradışı bir iskambil oyunu olan bezik, 2 kişi ile oynanır. 4 farklı 52'lik iskambil destesinin kullanıldığı oyunda, 9'un altındaki tüm kağıtlar destelerden çıkarılır. Bu şekilde elde kalan 96 adet kağıt oyunun oynanması için yeterlidir. Oyunu 3 bine ulaşan kazanır. Eğer iki taraf da 3 bini görürse oyun doğrudan 5 bine uzar. Alınan ellere ve alınanlara göre puanlar kazanılır ve hedefe ulaşmaya çalışılır.

 

 

Bezik Oyunu Nasıl Oynanır?

 

 

İlk olarak kağıt seçimi yapılır ve büyük kağıdı seçen kağıt dağıtıcısı olur. Bu oyuncu üçer üçer olmak üzere 9 kağıt rakibe, 9 kağıt kendisine alır. Bu şekilde de eller dağıtılmış olur.

 

 

Eldeki kağıtlardan yere kağıt atılarak oyuna başlanır. Büyük atan eli alır. Rakip büyük kağıt atamazsa oyuncu eli alır. Ancak bazen rakip büyük kağıdı olmasına rağmen küçük atabilir. Çünkü böyle bir zorunluluk yoktur.

 

 

Bezik oyununda sayıları tutmaya yarayan mandallı tahtalar kullanılır. Buna marköz adı verilir. Marköz bezik oyununda önemli bir unsur olarak dikkat çeker. Bazı noktalarda marköze fazlası ile ihtiyaç duyulabilir.

 

 

Takip eden ellerde bir önceki elin rengi ile devam edilirse oyuncuya marközdeki sayı eklenir. Oyuncu bu noktada kararını oyuna göre verecektir. Oyuncu rakip desteden ve yere serilen seriden birer kağıt seçerek ele devam eder. Aynı uygulama, yerdeki eli alınca da yapılır. Hem yerdeki seriden, hem de rakipten kağıt seçilerek oyuna devam edilir.

 

 

Bezik oyununda oyun sonu turu da büyük önem taşır. Serili desteden son kağıtlar çekilir ve el fiilen başlar. Yerde bulunan açık gruplar da ele alınır. Meydana atılan kağıt bu elde alınmak zorundadır. Rakip kağıtları alamıyor ise en azından aynı renk bir kağıt atmak zorundadır. Puanlama ise son turda şu şekilde yapılır;

 

 

Son eli alan için eğer oyunda koz tablosu var ise marköze 250 sayı yazılır.

Koz tablosu açık değil; ancak koz açık ise marköze 40 sayı yazılır.

Eğer oyun süresince açılan koz sayısı 0 ise marköze 0 yazılır.

Son eli alan oyuncu 3000'e ulaşmışsa oyun da bitmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...