Jump to content

Bölgesel Yağlardan Nasıl Kurtulunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Düzensiz beslenme ve spor yapmamak başta olmak üzere bölgesel yağlanmanın birçok nedeni vardır. Yağlanmanın en çok görüldüğü bölgeler karın ve basen bölgeleridir. Çeşitli egzersizler başta olmak üzere sağlıklı bir beslenme formu ile vücutta birikmiş yağ oranı azaltılır.

 

 

Bölgesel yağlanmaların başında karın bölgesinde görülen birikmeler gelir. Genetik faktörler ile birlikte insülin direnci, tiroid gibi rahatsızlıklar da kısmi yağlanmalara neden olur. Cinsel hormonların azalması ile birlikte bölgesel yağlanma görülen bölgelerde artış vardır. Cinsel hormonlar yağ yakımında da görevli olduğu için özellikle yaşlılar kısmı yağlanma sorunu daha fazla görülür.

 

 

Yağlanmanın tespit edilmesi için kilo ölçümünün yanında bel ve basen çevresinin ölçülmesi gerekir. Erkeklerde ise kol bölgesinde yağlanma ölçümü yapılabilir. Kadınlarda 92 cm, erkeklerde 100 cm üzerindeki ölçümlerde yağlanma tehlikelidir.

 

 

Bölgesel yağlardan ve fazla kilolardan kurtulabilmek için şu tavsiyelere uyulabilir:

 

 

Alkol ve tatlı kullanımı azaltılmalıdır. Bu ürünler bol miktarda şeker ve kalori içerdiği için vücudun yakması gereken yağdan fazla miktarda madde içerir.

Düzenli bir şekilde badem tüketmek, yağlanmanın önüne geçer ve kalori seviyesini düzenler. Uzun yıllar yapılan araştırmalara göre, badem kolesterol seviyesini dengede tutar. Bu da LDL üzerinde azalma sağladığı için metabolizmayı hızlandırır ve bölgesel yağlanmayı engeller. Ancak burada miktarını ayarlamak oldukça önemlidir.

Kompleks karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine lif içeren ve antioksidan sağlayan besinler tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği, çavdar, mısır gevreği gibi besinler bunlara örnektir. Makarna başta olmak üzere hamur işleri bölgesel yağlanmalarda önemli rol oynar.

Şeker, kolesterol başta olmak üzere vücut üzerinde birçok zararlı etki bırakır. Bölgesel yağlanmada da bunun sonuçlarından birisidir. Bu nedenle şeker kullanan kişilerin bu ürünlerden uzak durması gerekir.

Direnç egzersizleri karın bölgesi başta olmak üzere birçok alanda bulunan kası çalıştırır. Ağırlık çalışmaları, pilates, kardiyo çalışmaları ve tempolu yürüyüşler bölgesel yağlanmaların yok olmasını sağlar. Spor yaparken bol miktarda su tüketilmeye de özen gösterilmelidir. Karın bölgesi hareketlerine ağırlık vermek ve bu bölgeye kas çalıştırıcı hareketler uygulamak daha hızlı yağ yakılmasını sağlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...