Jump to content

Çabuk Üşüyen Kişiler Dikkat


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=3]Soğuk ve rüzgarlı havalar artık kendini göstermeye başladı. Uzmanlar soğuk havanın genel vücut sağlığına olumsuz etkileri kadar kalp sağlığı için de birçok risk faktörüne sebep olabileceğini belirtiyor...[/h]

Peki soğuk kalbi nasıl etkiliyor? Kimler daha çok risk altında? Çabuk üşüyenler korunmak için ne gibi önlemler almalı? Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan, “Kalp sağlığı ile ilgili bu durumlar yaşlılarda ve kalp hastalığı bulunan genç insanlarda özellikle önem kazanır. Bilhassa kalp krizi, felç geçirmiş veya buna yatkın olduğu bilinen birey ve yaşlıların soğuk hava şartlarına karşı mutlaka bazı önlemler almaları gerekir.” diyor.

Sağlıklı Kalp İçin Kış Önerileri

Kış mevsiminin kalp sağlığı üzerinde birçok etkisinin olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan, “Soğuk hava, kalp ve dolaşım sisteminin vücudu ısıtması ve enerji ihtiyacını karşılaması için daha fazla çalışmasına neden olur. Ayrıca rüzgar, kar ve yağmur gibi durumlar da vücut sıcaklığını azaltan diğer faktörlerdir. Özellikle hipertansiyon ilaçları sayesinde yaz dönemi normal seyrinde olan tansiyon, kışa girerken tekrar bozulma eğilimi gösterebilir. Yine soğukla beraber harekete geçen bazı mekanizmalar kanın pıhtılaşmasına ve özellikle krize yatkın kişilerde kalp krizi ve felç riskindeki artışı da beraberinde getirebilir. Diğer yandan, soğuk havayla beraber gelişip yayılan üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle kalp yetersizliği hastalarındaki bozulma da sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Bunların haricinde daha önceden kalp hastalığı olduğunu bilmeyen kişilerde dahi göğüs ağrıları olabilir. Tüm bu ağrılar soğuk havanın spazm etkisinden kaynaklanır.” diyor.

 

Kışın yapılan egzersizde tempo önemli Sağlıklı bireylerin egzersiz konusunda alışkın oldukları yüksek tempoya soğuk havalarda bir anda çıkmamaları gerektiğine de dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan, “Kışın yapılan egzersizlerde temponun vücut ısındıkça yavaşça artırılmasına özen gösterilmelidir. Tok karnına egzersiz asla yapılmamalıdır. Yemekten sonra en az 2 saat geçmiş olmalıdır. Ayrıca midedeki tokluk-dolgunluk hissinin kaybolmuş olmasına da dikkat edilmelidir. Toplumumuzda genellikle mide doluyken yapılan egzersizlerin yenilen besinleri erittiği gibi yanlış bir düşünce hakimdir. Oysaki bu durum hem kalbi hem de mideyi gereğinden fazla yorar.” diyor.

 

Çabuk üşüyorsanız…

Egzersiz sırasında özellikle el ve ayakların, baş, boyun ve göğüs bölgesinin üşümesi, ağızdan soğuk havanın solunması gibi risk faktörleri taşıyan bireylerin daha dikkatli olmaları şarttır. Çünkü çok çabuk üşüyen ve soğuk alan kişilerin kalp damarlarında büzülme ve pıhtılaşma olabilir. Bu durum da kalp krizi riskini tetikleyebilir. Bu sebeple soğuk alan bölgelerin soğuktan korunması ve ağzın kapatılması önem taşır. Kış sporları yapmak isteyenlerin ise yüksek irtifada en az 1-2 gün geçirip vücutları ortama alıştıktan sonra bu sporlarla uğraşmaları güvenli olur.

 

Sağlıklı kişiler de dikkat etmeli

Kalp sağlığı için alınması gereken önlemler sağlıklı kişiler için de geçerlidir. Özellikle düzenli egzersiz ve fiziksel hareketlere alışık olan kişilerin, bu tarz yararlı faaliyetleri kış şartlarında da sürdürmeleri tavsiye edilir. Düzenli olarak yapılan egzersizlerin kalp, akciğer, eklem sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu hareketler bağışıklığı artırarak kış enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini de yükseltir. Yaşlılar ve genç kalp hastaları risk grubu

Kalp sağlığı ile ilgili bu durumlar yaşlılarda ve kalp hastalığı bulunan genç insanlarda özellikle önem kazanır. Bilhassa kalp krizi, felç geçirmiş veya buna yatkın olduğu bilinen birey ve yaşlıların soğuk hava şartlarına karşı mutlaka bazı önlemler almaları gerekir. Bu tarz hasta grubundaki kişilerin soğuk havada mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerekir. Eğer çıkılması gerekiyorsa da kalın tek bir kıyafet yerine birkaç ince kıyafet üst üste giyilmelidir. Evin sıcaklığının ise 22-23 dereceden aşağı olmayacak şekilde iyi ayarlandığından emin olunmalıdır. Ayrıca soğuk havaya karşı sıcak gıda ve içeceklerle vücut sıcaklığının desteklenmesi gerekir. Kalp sağlığında beslenmenin çok önemli bir yeri olduğundan beslenme hatalarından kaçınılması ve daha özenli davranılması şarttır.

 

Gribe karşı maske Hastaların önemli bir kalp veya akciğer rahatsızlığı varsa, havalar iyice soğumadan sonbaharda grip aşısı yaptırmaları fayda sağlayabilir diyen Dr. Sinan Coşkun Turan, “Özellikle grip bulaşmış kişilerle temastan özenle kaçınılmalıdır. Eğer aynı yerde bulunmak ya da çalışmak durumundalar ise ağız-burun maskesi alıp kullanmaları gerekir. Tabi bu durum hem hasta kişilerin hem de yaşlı veya kalp hastası bireylerinde uyması gereken bir kuraldır. Bunların haricinde soğuk havada özellikle çok karlı zeminde yürümek veya birikmiş karları küremek gibi zorlayıcı bedensel işlerin, riski yüksek kişilerde kalp krizini tetikleyebildiği de bilinmektedir.” dedi.

 

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...