Jump to content

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Turşu, Kefir, Boza...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Turşu, Kefir, Boza

 

Doğru beslenmeyle salgın hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu söyleyen Dr. Özgür Şamilgil şifanın turşusunu kurdu: "Şu soğuk kış günlerinde turşu, kefir ve boza gibi gıdalar dayanıklılığı arttırır."

 

GRİP ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların salgın halinde boy gösterdiği şu soğuk kış günlerinde uzmanlardan art arda beslenme uyarıları geliyor. Özellikle yaşlılar, kalp, akciğer hastaları, kanser tedavisi görenler, karaciğer ve böbrek yetersizliği olanlar ile küçük çocuklar soğuk havalarda kolay rahatsızlanıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil ise soğuk havanın getirdiği rahatsızlıklardan turşu yiyerek korunulabileceğini vurguluyor. İşte Dr. Şamilgil'in hastalıklarla mücadele önerileri:

 

ŞEKERDEN UZAK DURUN

C vitamininden zengin portakal, greyfurt, kırmızı biber, kuşburnu, boza, kefir, yoğurt, sirke, turşu gibi fermente edilmiş faydalı bakterilerden zengin gıdalar ile bağışıklık sisteminin hammaddesi olan hayvansal proteinler için balık, et ve süt ürünlerinin tüketilmesi hem mikroplara hem de soğuğa karşı dayanıklılığı arttırıyor. Şekerli gıdalar ise bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadelesini zorlaştırıyor. Pirinç, patates, hamurişi yemekler, tatlılar, şerbetler, meşrubatlar bu açıdan zararlı görülüyor. Hastalıklara karşı koruyucu olan D vitamini, kışın güneş görmediğimiz için eksiliyor. Bu yüzden D vitamini kan düzeyinizi ölçtürerek, doktor tavsiyesiyle takviye alınması gerekir.

 

KALP HASTALARI DİKKAT!

Özellikle akciğer ve kalp hastalığı olanların mümkünse soğuk havalarda dışarı çıkmamaları, çıkarken gereken tedbirleri almaları önemli. Akciğer sorunu olanların burun ve ağızdan soğuk havayı ciğerlerine çekmeleri başta soğuk algınlığı, nezle, grip ve daha da önemlisi zatürre riskini artırıyor. Bu nedenle kalın atkı, kar maskesi benzeri kıyafetler ve kalın başlıklar kullanılmalı. Kalp damar hastalarının, soğuğun vücutta yarattığı stres hormon artışı nedeniyle ani damar daralması sonucu kalp krizi ve inme riski nedeniyle çok daha dikkatli olmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Birkaç kat çorap giyerken özellikle şeker hastalarının ayakkabı vurması sorunu yaşamamak için sıkı ayakkabı giymemeleri öneriliyor.

 

İLACINIZI UNUTMAYIN

Soğuk nedeniyle burun, kulak, baş, eller, ayaklar ve parmaklardaki kılcal damarlar büzüşür. Böylelikle tansiyon daha da yükselir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının acil durumda kullanacakları ilaçları yanlarına almaları gerekir.

 

DELİKSİZ UYUYUN

Düzenli uyku, bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı. 7-8 saatlik kaliteli uyku bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı direncimizi arttırıyor. Gece uykusunun yerini gündüz uykusu tutmuyor.

 

ÇAY YERİNE IHLAMUR İÇİN

Yeterli sıvı alımı olmadan uzun süre soğukta kalmak kılcal damarlarda daralmaya neden olur. Bu durum hem soğuk yanığı denen donmalara, hem de mikropların dışarı atılması için gereken burun akıntısı ve balgamın koyulaşmasına yol açar. Bu nedenle kahve ve çay yerine ıhlamur, kuşburnu, nane-limon çayı tüketimi gereklidir.

 

BAŞINIZI KORUYUN

Vücudumuzun dayanıksız bölgelerine dikkat edin. Burun, kulak, baş, eller, ayaklar ve parmaklar gibi soğuğa en dayanıksız bölgelerimizi iyi korumalısınız. Aksi halde sinüzit, orta kulak ve bademcik hastası olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...