Jump to content

Elektriğin Bulunuş ve İcat Hikayesi Hakkında Bilgi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Elektriğin Bulunuş ve İcat Hikayesi Hakkında Bilgi

 

Elektrik akımı, birçok alanda dünyayı gerçekten değiştirmiş ve diğer icatlara da zemin hazırlamış önemli bir enerjidir. Elektriğin ilk bulunuşu, aslına bakılırsa koyun yünlerinin birbirlerine sürtünerek çıkardığı sesler ve birbirleri ile aralarında yaptığı akımlardan sonra gerçekleşmiş denilebilir ancak o dönemde bu olayla karşılaşanlar bunun farkında değillerdi. Nitekim elektriğin etkileri ve nasıl bir enerji olduğu bilinmiyordu.

 

Modern anlamda elektrik akımının bulunması ve çeşitli alanlarda kullanılması ise sonraki dönemlerde rastlamaktadır. William Gilbe, elektrik konusunda çeşitli araştırmalar yapan bir bilim adamıydı. Elektrikli parçacıkların, eksi ve artık kutuplar ile birbirlerini çeken özel bir yapıyı barındırdıklarını tespit etmişti. Bu araştırma ve çalışmaları ile, Gilbe modern anlamda elektriği bulan kişi olarak kabul edilmektedir.

 

Sonra uzun bir süre elektrik konusunda herhangi bir bilimsel gelişme kaydedilememişti. Lakin, 19. yüzyıl içerisinde, elektrikli pili icat eden Alessandro Volta ile birlikte, elektrik konusundaki çalışmalar tekrar bilim gündemine gelmiş, farklı bilim adamlarınca teorik ve pratik altyapılı çalışmalar hızlandırılmıştır.

 

1800’lü yılların son dönemlerinde ise gerçek anlamda elektrik üretim ve kullanımı yaygınlaşmış durumdaydı. Thomas Edison, 1800’lü yıllarda kendi elektrik santralini kurarak elektrik üretimine başlamıştı. Sonrasında ise elektrik ile ilgili bilimsel çalışmalar artarak devam etti.

 

Elektriğin yaygınlaşması ile birlikte hayatın her alanında kullanılması oldukça hızlı bir şekilde gelişti, elektriğin ardından dünyayı asıl değiştirecek olan teknoloji olan elektronik de hızla gelişecek, dünyamız farklı bir çağa başlayacaktı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...