Jump to content

Ateşin Bulunuşu ve İcat Hikayesi Nasıldır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Ateşin Bulunuşu ve İcat Hikayesi Nasıldır

 

Ateş, dünya tarihini en çok değiştiren, en önemli konulardan biridir. Günümüzde elimizde yer alan tarihi kaynaklar, ateşin tam 800 bin yıl öncesinde kullanıldığını gösteriyor. İsrail’in Şeria Nehri’nin kıyısında bulunmuş kalıntılar; insanoğlunun ateşi bulmasının son derece eski bir olay olduğunu kanıtlar nitelikte.

 

Ateşin bulunuşundan sonra, karanlık çağların daha hızlı bir şekilde ve insanın kendisine çeşitli konularda gelişmiş ürünler yaratarak ilerlemesi, ilkel üretim metotlarını ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda da üretilen araç ve gereçler ile hem avcılık ve toplayıcılığı geliştirmiş, aynı zamanda da tarımsal faaliyetlerin daha profesyonel bir çizgide ve daha yüksek hacimlerde elde edilmesine meydan hazırlamıştır.

 

Ateşin bulunması, Ortadoğu çıkışlı bir gelişim gibi görülmektedir, bunun sebebi ise, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan o bölgenin köklü tarihi, geçmişidir.

 

Günümüzde üretim modelleri ele alındığında, ateşin son derece önemli bir yerinin olduğunu görürüz. Gerçekten de, ateş ile birçok konuda insanoğlu kendisini geliştirecek gereçler yapmayı başarmış, hayatın her alanında yadsınamayacak derecede önemi bulunan ateşin kontrolü ve endüstriyel alandaki yeri ile, birçok yeni icada ve gelişime zemin hazırlanmıştır.

Sağladığı faydaların yanı sıra aynı zamanda tehlikeli bir enerji de olabilen ateş ile, devasa ormanlar yanabilir, birçok canlı yok olabilir. Bundan dolayı ateş kadar ateşin kontrol altına alınması da en az o kadar önemli bir konudur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...