Jump to content

Düşük Tansiyon Neden Olur?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Düşük Tansiyon Neden Olur?

 

Tansiyon atardamarların içerisinde bulunan kanın basıncını anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıpta tek başına bir anlam ifade etmez. Tansiyonun durumunu niteleyen kelimeler ile birlikte kullanıldığı zaman anlam kazanır. Bu ifadelere örneklerden birisi de düşük tansiyondur.

 

Tansiyonun normal şartlar altında 12'ye 8 olması gerekir. Büyük tansiyon 120, küçük tansiyon 80 olmalıdır. Bu değerlerin 9'a 6'nın altına düşmüş olması durumuna düşük tansiyon adı verilir. Düşük tansiyon son derece tehlikelidir. Tek başına büyük bir sağlık sorunu olabildiği gibi başka hastalıkların habercisi de olabilir. Ancak 9'a 6'nın altında seyreden her tansiyon seviyesi düşük tansiyon olarak kabul edilmez. Bazı kişilerin tansiyonlarının normal seyri bu seviyelerde olabilir ve hiçbir sorun olmaksızın hayatlarını sürdürebilirler. Ayrıca bir veya iki defa tansiyonun bu değerlerin altında çıkması da düşük tansiyon sorunu olduğunu işaret etmez.

 

Düşük Tansiyonun Sebepleri

 

Hamilelik: Hamilelik başlangıcından itibaren vücuttaki damar ağı genişleme gösterir. Damar ağının genişleme göstermesi kan basıncının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle hamilelerde düşük tansiyon görülebilir. Ancak bu doğal olanın dışında bir sorun olarak da kendini gösterebileceği için dikkatle takip edilmesi gereken bir konudur.

 

Yetersiz Beslenme: B12 ve folik asit gibi kan basıncı ile doğrudan ilgili besinlerin yeteri kadar alınmaması kan basıncının düşmesine ve düşük tansiyona neden olabilir. Bu durum zamanında düzeltilmez ise zamanla kansızlık yaratabilir. Yetersiz beslenmeden olduğu tahmin edilen düşük tansiyon dikkatle takip edilmelidir.

 

Endokrin Sistemindeki Problemler: Tiroid bezinin normalden az çalışması veya aşırı çalışması kan basıncını doğrudan etkiler. Her iki durumda da düşük tansiyon görülebilir. İlerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yol açabileceği için erken teşhis ve tedavi önemlidir.

 

Kalp Problemleri: Kalp ritmindeki ve kalp ile alakalı diğer sorunlar kan basıncı üzerinde en büyük etkiye sahip olanlardır. Bu nedenle kalp sorunları düşük tansiyona neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi şarttır.

 

Dehidrasyon: Vücudun susuz kalması anlamına gelir. Kan basıncını doğrudan etkileyip düşük tansiyona neden olduğu bilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...