Jump to content

Yurt Dışı Çıkış Harcını Kimler Öder?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ülke dışındaki seyahatlerde yapılan ödemelerden birisi de yurt dışı çıkış harcıdır. Bu harç, yurt dışına çıkmak isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kişiler tarafından ödenir.

 

 

Yurt dışına çıkışlarda bu harcın alınması ile ilgili yasal düzenleme 2007 yılında yapılmıştır. 26478 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren kanuna göre Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan kişilerden, yurt dışına her çıkışlarında 15 TL tutarında harç alınması kararlaştırılmıştır. Ancak bu harç tutarında 2015 yılına dek herhangi bir değişiklik olmamıştır.

 

 

Yurt dışı çıkış harcı, havalimanlarında 24 saat açık olan maliye veznelerine ödenebilir. Bunun yanında bu harç bankalar tarafından da tahsil edilir. Ancak özellikle tatil günlerinde ve bayramlarda yoğunluk yaşanmaması için harcın havalimanına gelmeden önce ödenmesi önemlidir. Yurt dışı çıkış harcının ödenmesi ile alınan harç makbuzu ise pasaport kontrolleri esnasında pasaport ile birlikte görevli memura teslim edilmelidir.

 

 

Yurt Dışına Çıkış Harcını Kimler Öder?

 

 

Yurt dışına çıkış harcının ödenmesi ile ilgili olarak bazı istisnalar söz konusudur. Bu harç, 7 yaşından küçük çocuklardan tahsil edilmez. Bunun yanında yurt dışına çıkılan tarih itibari ile gidilecek ülkede oturma izni olan vatandaşlardan da yurt dışı harcı alınmaz. Oturma izni olup da yurt dışında çalışma belgelerini pasaport kontrollerinde ibraz edemeyenler ise pasaportlarında “işçidir”, “işçi ailesidir”, “işçi çocuğudur”, “süresiz yurt dışında oturum izni bulunmaktadır” veya “……. tarihleri arasında yurt dışında oturumu bulunmaktadır” şeklindeki kaşeleri taşıyorlar ise bu durumda yurt dışı çıkış harcı ödemezler.

 

 

Bu harçtan muaf olan bir diğer grup da ticari amaçla yurt dışına çıkış yapan taşıtların mürettebatlarıdır. Çift pasaportu olanlardan da yurt dışı harcı tahsil edilmez. Bu kişiler, yurt dışına çıkmak için Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu kullandıklarında harç ödemek zorunda kalıp diğer pasaportları ile harçtan muaf olacaklarından dolayı bu durumdaki kişilere yurt dışı harcı muafiyeti getirilmiştir. Bu hallerin dışında kalıp da Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkan vatandaşların tamamından yurt dışı çıkış harcı tahsil edilir.

 

 

Kişilerin seyahat dışında eğitimleri için veya sportif amaçlı olarak yurt dışına çıkışları da yurt dışı harcının ödenmesini gerektirir. Resmi görevli olarak yurt dışına gönderilen kişilerde de bu durum geçerlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Yurt Dışı Çıkış Harçları Ağustosta Değişiyor

   Dünya ne kadar 'yurtdışı çıkış harcı' ödüyor? Türk vatandaşları her yurtdışına çıkışında 'yurtdışı çıkış harcı' ödüyor. Önceki gün Ak Parti'nin verdiği yasa teklifiyle yakında çıkış harcı 15 liradan 50 liraya (Yaklaşık 9 dolar) yükselecek. Bu ücret sanılanın aksine aslında Türkiye dışında da birçok ülkede uygulanıyor. Ancak 'çıkış vergisi' denilen bu ücret uçak bileti fiyatına dahil edildiği için çok farkedilmiyor. Son artışla beraber Türkiye'de alınan yurtdışı çıkış harcı kişibaşı geliri

   , Yer: Haberler ve Gündem

  • Kimler Burun Estetiği Olmalı?..

   Kimler burun estetiği olmalı?     Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, 18 yaş altı grupta mümkün olduğunca burun estetiği yapılmaması gerektiğini söyledi.   Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, 18 yaş altı grupta mümkün olduğunca burun estetiği yapılmaması gerektiğini söyledi.   Burun estetiği operasyonunun plastik cerrahların Türkiye'de en sık yaptığı estetik operasyonlardan biri olduğunu belirten Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, "

   , Yer: Estetik Cerrahi

  • İstem Dışı Astral Seyahat Yapıyorum Sanırım Yardım Edin

   Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Astral seyahati yeni yeni duyuyorum. Açıkçası hiç de yapmaya çalışmadım korktum biraz sanırım. Ama şöyle bir durumum var benim. Yaklaşık 2 yıldır uykuya dalacağım sırada bir anda kendimi uyanık buluyorum kalp ritmlerim hızlanıyor vücudum ağırlaşıyor karıncalanıyor, sanki ruhum beni terk etmeye çalışıyor gibi sanki içimden çıkıyormuş gibi oluyordum ve çok korkuyordum. Ve bu sene tam bunları atlattım derken...Sanırım ben istemsiz olarak astral seyahat yap

   , Yer: Astral Seyahat

×
×
 • Yeni Oluştur...