Jump to content

Disiplin Nasıl Kazanılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnsanların hayatında ve iş yaşamında başarılı olabilmesi için öz disiplin yöntemlerini uygulaması gerekir. Düzenli ve programlı bir yaşantıya sahip olan insanların daha başarılı ve mutlu olduğu uzmanlar tarafından kabul edilen bir bilgidir. Psikolojik olarak da rahatlama sağlayan bu anlayışı hayata geçirmek kişilere her alanda başarı getirir.

 

 

Disiplin kazanmak ve öz disiplin sağlamak alışkanlık haline getirilebilir.

 

 

Hedef Belirlemek

 

 

Disiplin kazanılmasında ve bir program dahilinde işlerin yapılmasında hedef çok önemlidir. Hedef aynı zamanda bir motivasyon aracıdır. Motivasyon da kişileri daha iradeli ve istekli bir hale getirir. Bu nedenle her durumda hedef belirlemek ve bu hedefe ulaşmak için çalışmak disiplin kazanma bakımından oldukça önemli bir unsurdur. Düşüncelerin dağınık ve hedefsiz olması enerjinin boşa harcanmasına neden olabilir. Enerjiyi verimli ve düzenli kullanmak hedef belirlemekten geçer.

 

 

Zorluklardan Korkmamak

 

 

Her başarıya ve hedefe ulaşırken birtakım zorluklar çekilir. Zorluk, kazanılan bir başarıyı daha kıymetli kılar. Programlı ve kontrol altında bir yaşam sürmek için karşılaşılan zorluklara karşı motivasyonun kaybedilmesinden sürmesi gerekir. Zorlukların içerisinde çok çalışmak, üzülmek ve emek vermek gibi unsurlar yer alabilir. Psikolojik olarak bu durumların üstesinden gelen kişiler disiplin kazanmış olur.

 

 

Programlı Çalışmak

 

 

Çalışma düzeninin oluşması ve planlanması bir işe başlamanın büyük bir kısmını kapsar. Bu nedenle 'başlamak bitirmenin yarısıdır' ifadesi kullanılır. Bir program dahilinde eldeki verilen tespit edilmesi ve neler yapılabileceği ile ilgili bir tarama yapmak çalışmanın daha planlı olması sağlar. Planlı olmak, düzenli olmayı ve beraberinde disiplin kazanmayı getirir.

 

 

Sonuca Odaklanmak

 

 

Bir işi yarım bırakmak veya erken vazgeçmek disiplin kazanılmasını olumsuz yönde etkileyen unsurların başında gelir. Hayata istenilen hedefin elde edilmesi durumunda duyulacak haz her zaman düşünülmelidir. Bu durumda gerekli motivasyon sağlanır. Kişilerin öz disiplinlerini elde etmesi için başarı durumunda yaşanacak ve elde edilecek duygu bilinmelidir.

 

 

İlham Almak

 

 

Her kişinin hayatında olmak istediği bir idolü vardır. Bu kişiler veya kurumlar disiplin kazanmak için gerekli çalışma hırsını sağlayabilir. Disiplin sayesinde bu başarının elde edilmesi söz konusudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...