Jump to content

Tıp Fakültesi Kazanma Yöntemleri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Doktor veya cerrah olmak için kazanılması gereken ve birçok gencin hayali olan Tıp fakülteleri, düzenli ve zor bir çalışma sürecini gerektirir. Doktorların iş imkanlarının devlet sektöründe ve özel sektörde çok yaygın olması bu mesleğin çok fazla istenmesine ve tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

 

 

Tıp fakültesini kazanarak ideallerine kavuşan insanların her zaman çok zeki olduğu vurgusu yapılır. Bu durum esasında yanlış bir algıdır. Tıp fakültesini kazanmak için düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak gerekir. Günlük çalışma saatlerinden çok bu çalışma saatlerinin tüm haftaya ve aya yayılması daha önemlidir. Eksik olan konuların üzerine gitmek ve özellikle sayısal derslerdeki açıkları kapatmak, Tıp fakültesine giden yolda öğrencilere önemli bir katkı sağlar.

 

 

ÖSYM tarafından yapılan LYS ve YGS sonucunda öğrencilerin bölümlere yerleşmesi sağlanır. Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanında öğrencilere sorular yöneltilir. MF-3 puanı, Tıp fakültelerinin öğrenci alımında aradığı puan türüdür. Bu bölüm puanını yükseltebilmek için her iki sınavda da Matematik ve Fen Bilimleri bölümlerinde bütün soruların tamamına yakınını doğru bir şekilde cevaplamak gerekir. Tıp fakültelerinin üniversitelerdeki puanları neredeyse aynıdır. Şehirlerin farklı olması bu bölümün puan türlerinde çok az farklılık ortaya çıkarır.

 

 

Derslerin düzenli takip edilmesi, okul ile birlikte yardımcı ders kaynaklarının aksatılmadan çalışılması bu süreçte çok önemlidir. Okulda öğretilen bilgiler, ilk defa öğrenilen konular olduğu için çok iyi bir şekilde dinlenmelidir. O günün dersleri akşam mutlaka tekrar edilmelidir.

 

 

Matematik çalışırken eksik olan konulara yönelmek daha doğrudur. Eksiklerin tamamlanmasının ardından Fen Bilimleri konularına geçilebilir. Sözel derslerde başarı sağlanması içinse gramer konularının tamamlanmasının ardından paragraf sorularının hızlı bir şekilde çözülmesi amaçlanır. Bunun için de boş zamanlarda kitap okumak bu süreçte daha hızlı okuma ve anlamaya yardımcı olur.

 

 

Günde 4 veya 5 saat çalışmak sınav süresinde yeterli olabilir. Ancak bu durumu istikrarlı bir hale getirmek çok önemlidir. Bütün konuların zamanında bitirilmesi ve program dışına çıkılmaması gerekir. Ders programı bir öğretmen yardımı ile öğrencinin eksiklerine göre düzenlenebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...