Jump to content

Kıyafetlerdeki Tüylenme Nasıl Giderilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Zaman zaman kıyafetlerin çeşitli bölgelerinde tüylenmeler meydana gelebilir. Sevilerek giyilen ve özellikle de yeni alınan kıyafetlerde bu durumun meydana gelmesi oldukça moral bozucudur. Böyle bir durumun yaşanmaması için öncelikle dikkatli olunmalı ve kıyafetlerde sürtünmeye neden olabilecek durumların önüne geçilmelidir. Ancak alınan önlemlere rağmen dokularda tüylenme meydana gelirse bu durumda kıyafetin eski ve yıpranmış görünmemesi için kıyafetlerdeki tüyler giderilmelidir.

 

 

Jiletleme Yöntemi

 

 

Kıyafetlerde oluşan tüylenmenin giderilmesinde en sık kullanılan yöntem jiletlemedir. Oldukça keskin araçlar olan jiletler kullanılarak kıyafet yüzeyinde oluşan tüy topları ve tiftiklenmeler rahatlıkla giderilebilir. Kıyafetlerdeki tüylenmenin jilet kullanılarak giderilebilmesi için kıyafetin tüylenmiş bölümü düz bir zemin üzerine gerdirilerek serilmelidir. Ardında da jilet olabildiğince eğik bir açı ile tutularak tüylenmiş yüzeyde gezdirilmelidir. Bu şekilde kumaş dokusu üzerinde kalan tüm fazlalıklar giderilmiş olur. Bu yöntemde kıyafetin zarar görmemesi ya da elin ve parmakların yaralanmaması için oldukça dikkatli olunmalı, ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

 

Koli Bandı Yöntemi

 

 

Kıyafetlerdeki tüylenmenin giderilmesinde kullanılabilecek bir diğer yöntem de bu tüylerin koli bandı ile alınmasıdır. Bunun için öncelikle yapışkan özelliği yüksek, kaliteli bir koli bandı temin edilmelidir. Tüylenmenin meydana geldiği kıyafet de düz ve sert bir yüzey üzerine serilmelidir. Koli bandı en fazla 20-25 cm’lik parçalar halinde kesilerek kıyafetteki tüylerin üzerine bir ucu yukarıda olacak şekilde yapıştırılmalı ve ardından güzelce bastırılmalıdır. Son olarak bant yapıştırılmayan ucundan tutulmalı ve diğer el ile kıyafet desteklenerek bant tutulduğu uçtan diğer uca doğru hızla çekilmelidir. Bu şekilde kıyafet üzerindeki tüyler koli bandında kalacaktır.

 

 

Tüy Temizleme Makineleri

 

 

Kıyafetlerdeki tüylerden kurtulmak için piyasadan kolaylıkla temin edilebilen tüy temizleme makineleri de kullanılabilir. Pilli ya da şarjlı olan bu makinelerin başlarında bir elek bulunur. Bu eleğin arkasında ise ortalarındaki milin etrafında dönen kesici bıçaklar yer alır. Çalıştırılan makinenin kıyafet üzerindeki tüylü bölgeler üzerinde gezdirilmesi ile tüyler elekten geçer ve içeride hızla dönen bıçaklar tarafından kesilir. Kesilen parçalar da makinenin haznesinde depolanır. Tüylenmeler bu makineler ile kıyafet giyilmiş durumda iken bile rahatlıkla temizlenebildiği için bu makinelerin oldukça pratik ve kullanışlı oldukları söylenebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...