Jump to content

Tırnak Batıkları Nasıl Giderilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Birçok insanda görülen tırnak batması problemi kişilerin hayat kalitesinde düşüşe neden olan, yürümeyi güçleştiren ve ayaklarda rahatsızlığa ve ağrıya yol açabilen bir problemdir. Ayağın tüm parmaklarında görülebilmekle birlikte yaygın olarak baş parmaklarda oluşur. Tırnak gelişip uzarken tırnak yuvasının bir ya da her iki tarafından deri içine doğru ilerleyebilir. Bu aşamada meydana gelen enflamasyon tırnakların etrafındaki dokunun tırnağın üst kısımlarına doğru ilerlemesine neden olur.

 

 

Tırnak batması çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Yanlış bakım uygulamaları, ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, ayağın sürekli darbelere maruz kalması, mantar enfeksiyonları ve obezite tırnak batmasının nedenlerindendir. Tırnak batmasını önleyebilmek için ayak tırnaklarının düz kesilmesi ve çok kısa kesmekten kaçınılması gerekir. Sivri burunlu ve ayağı sıkan ayakkabılar parmaklarda baskıya neden olarak tırnak batmasına zemin hazırlar. Tırnak batması erişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebilir. Bu duruma genellikle tırnak yatağındaki doğumsal kusurlar neden olur.

 

 

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Tırnak batması tedavisi batığın durumuna göre değerlendirilir. Yeni oluşmuş hafif vakalarda cerrahi işleme ya da çekme işlemine gerek duyulmaz. İyileşmeyen kronik vakalarda ise genellikle cerrahi yöntemler tercih edilir.

 

 

Tırnakta hafif ölçekte batma olması durumunda uzman tavsiyesine göre tırnağa günde 3 kez ılık su banyosu, antiseptik ilaçlar ile batık kısmın temizlenmesi, enfeksiyonun olması durumunda ise antibiyotik uygulamaları yapılır. Hafif vakalarda uygulanan en yaygın yöntem tırnak ve tırnak yatağının uygun anstiseptiklerle temizlendikten sonra küçük bir pamuk parçası ile tampon yapılmasıdır. Bu uygulama ile tırnağın tırnak yatağına batması, tırnağın düzgün bir şekilde büyümesi hedeflenir. Tırnak düzgün bir şekilde büyüdükten sonra kavis vermeden ve yanlardan törpülemeden düz bir şekilde kesilir.

 

 

Hafif tırnak batması durumunda pamuk yerine uygulanan en etkili yöntemlerden biri tel uygulamasıdır. Tırnakların her iki yanına yerleştirilen özel hazırlanmış teller yardımıyla tırnakların tırnak yatağından kaldırılması ve batmaya neden olan şikayetlerin giderilmesi hedeflenir. Ortalama 1 ay boyunca takılan bu teller yardımı ile tırnak batması tedavisi daha az ağrılı gerçekleştirilir ve iş gücü kaybı azaltılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...