Jump to content

Bacaklardaki Batıklar Nasıl Engellenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kıl dönmesi olarak da bilinen batık, tüylerin deri altında geri ya da yanlara doğru büyümesinden kaynaklanır. Özellikle esmerlerde, tüy yapısı sert olanlarda ve kıvırcık saçlılarda sıklıkla görülen batık, folikül iltihabına neden olabilir. Kadınlarda daha çok yanlış epilasyon uygulamaları sebebiyle bacaklarda görülen batık oluşumunda dar kıyafetlerin giyilmesi de etkilidir. Ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olan batığı alınabilecek önlemlerle engellemek mümkündür.

 

 

Yumuşak kozmetik ürünleri: Genellikle yüz ve vücut için kullanılan cilt ürünlerinde yüksek alkol içeriğine sahip olanlar ciltte tahrişe ve kurumaya yol açarak batıkların oluşmasında tetikleyicidir. Bu bakımdan yüksek alkol içeren kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca batıkların azalmasında sabun, şampuan ve vücut şampuanı kullanıldıktan sonra bol su ile durulama yapıp yumuşak bir nemlendirici kullanımı etkilidir. Cildin kuru olması tahrişi artırması bakımından batıkların da oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle durulama esnasında cildin kurumasında etken unsurlardan biri olan sıcak sudan uzak durmak önemlidir.

 

 

Epilasyon öncesi hazırlık: Cildin yumuşayarak daha az tahriş olması ve gözeneklerin açılması bakımından epilasyon öncesi ılık su ile duş cildin yumuşamasına ve gözeneklerin açılarak epilasyonun daha etkili olmasına yardımcı olur.

 

 

Doğru epilasyon uygulamaları: Genellikle batıkların temel nedenlerinden biri epilasyon sırasında tüylerin kırılması ve tüy köklerinin zarar görmesinden ileri gelir. Bunun yanında epilasyon sırasında büyüme yönünün aksine uygulanan basınçlar, batığa neden olur. Epilasyon tekniklerinde doğru uygulamaları geliştirmek ve daha sağlıklı yöntemlere yönelmek önemlidir. Eğer epilasyon cihazı ile ağda söz konusu ise, epilasyon cihazlarını fazla bastırarak kullanımdan kaçınılmalıdır. Ayrıca tüyler tam olarak çıkmadan kırılmalara sebep olacağı ve batığa yol açacağı için sürekli epilasyon uygulamalarından uzak durulmalıdır. Genellikle tüylerin temizlemesinde tıraş bıçağını kullanmak yerine tüy dökücü kremler tercih edilmelidir. Bunun yanında her epilasyon sonrası, öncesinde olduğu gibi ılık su ile epilasyon bölgesini yıkamak batıkların azalmasına yol açar.

 

 

Nemlendirici ve peeling uygulamaları: Batıklarda cilt gözeneklerinin tıkalı ve cildin kuru bir yapıya sahip olması yanlış epilasyon ile birlikte tetikleyici unsurların başında gelir. Bu açıdan cilt yapısına uygun nemlendirici kullanarak cilt kuruluğunu gidermek ve cildi yumuşatmak önemlidir. Aynı şekilde gözeneklerin açılması için düzenli olarak peeling yapmak, duş sırasında banyo lifi kullanmak ya da cildi fırçalamak ölü gözeneklerin açılmasına yardımcıdır. Özellikle batık olan bacak bölgesinde yavaşça günde iki ya da üç kez fırçalamak, bal ve taze limon suyunu karıştırarak derin dokunun temizlenmesini sağlamak batık tedavisinde uygulanabilecek yöntemlerdir.

 

 

Geniş kıyafetler giymek: Dar ve sıkı kıyafetler cildin hava almasını engeller ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ayrıca dar kıyafetler tüylerin çıkmasını engelleyerek batıkların oluşmasını kolaylaştırır. Özellikle dar kotlar bacak bölgelerinde batıkların çoğalmasında etken unsurlardandır. Tüm bunların yanında dar kıyafetler sürtünmeye sebep olması bakımından da batıkların oluşumunda etkili bir faktördür. Dar kıyafetler yerine geniş kıyafetler giymek hem cildin hava alması bakımından hem de tüylerin uzamasına imkan tanıması bakımından öncelikli tercih olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...