Jump to content

Bali Masajı Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Adını Endonezya’nın Bali adasından alan Bali masajı, egzotik masaj türlerinden biridir. Diğer masaj türlerine göre kullanılan el teknikleri daha serttir. Bali masajında el tekniklerinin yanı sıra vücudu rahatlatmaya yönelik aromaterapi uygulamaları da yapılır. Uygulamalarda aromatik yağlar, aromatik bitkiler, volkanik taşlar ve bazı meyveler kullanılır. Bali masajında amaçlanan kan dolaşımı hızlandırarak, kas gerginliklerini azaltmak ve vücutta rahatlama sağlamaktır.

 

 

Bali masajı nasıl yapılır?

 

 

Bali masajı, diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi kan dolaşımını hızlandırmayı hedefler. El teknikleri birçok masaj türüne göre daha serttir. Orta seviyedeki darbeler ve belli noktalara yapılan baskı ile yüzeydeki kas katmanlarının alt kısımlarına etki etmesi sağlanır. Vücudu toksik maddelerden ve mikroplardan temizlemeyi sağlayan lenf sistemi çeşitli hareketlerle uyarılır. Kan dolaşımının hızlanması dokuların beslenmesine ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Gevşeyen kas sistemi sayesinde vücut rahatlar.

 

 

Bali masajında odaklanılan bölgeler ayaklar, eler ve baş bölgesidir. Diğer masaj tekniklerinden farklı olarak bali masajında, masaja ayaklardan başlanır. Ayaklara odaklanılmasının nedeni vücuttaki sinir uçlarının ayak altındaki belli bölgelerle bağlantılı olmasıdır. Bu bölgelere baskı uygulayarak vücudun birçok noktası uyarılır ve gevşetilir.

 

 

Bali masajında el teknikleri kadar uygulama sırasında kullanılan malzemeler de önem taşır. Vanilya, hindistan cevizi, zencefil, bal, yoğurt, ananas, lavanta gibi bitkiler, meyveler ve yağlarla hazırlanan çeşitli karışımlarla hem fiziki hem de psikolojik rahatlama hedeflenir.

 

 

Bali masajının ilk aşamasında bitki özlerinden yapılmış peeling etkisine sahip masajla başlanır. Peeling ile deri üzerindeki ölü hücrelerin vücuttan atılması ve kan dolaşımının hızlanması hedeflenir.

 

 

Daha sonra cilt hücrelerini besleyen 'boreh' masajı yapılır ve vücuttaki peeling kremi temizlenir. Boreh, hazırlanırken aromatik yağların yanı sıra kan dolaşımını hızlandıran zencefil ya da kırmızı biber gibi uyarıcı özellikleri ile bilinen bazı bitkiler kullanılır. Borehin ardından yoğurt maskesi adı verilen oldukça yoğun karışımlı bir maske uygulanır. Maskenin temizlenmesi için çiçek özleri ile hazırlanmış suda banyo yapılır.

 

 

Bir nevi hazırlık aşaması olan bu uygulamaların ardından aromaterapi ve refleksoloji masaj uygulamalarını içeren tekniklerle yaklaşık 2 saatlik masaj yapılır.

 

 

Bali masajının faydaları:

 

 

Kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin daha çok beslenmesini sağlar.

Vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücuttaki ölü derileri temizler ve cilde canlılık katar.

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlık verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...