Jump to content

Sağlıklı Hayatın 2016 Şifreleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı Hayatın 2016 Şifreleri

 

1451519156537.jpg

Yeni yılla yeni bir başlangıç yapın; sağlıklı hayatın kapılarını aralayın. Zeytinyağı, peynir, turşu, soyayı sofradan eksik etmeyin; 5 saatten az, 9 saatten fazla uyumayıp, kalp krizi riskini yüzde 50 azaltın...

 

Uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek için kötü alışkanlıklardan kurtulup doğru-dengeli beslenmek gerekiyor. Yeni yılın yeni başlangıçlar için fırsat olduğunu söyleyen İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, 2016'da sağlığımız adına almamız gereken kararları ve sebeplerini şöyle sıralıyor...

 

ORGANİK GIDALARLA BESLENECEĞİM; ÇÜNKÜ...

Mevsiminde yetişen organik ürünlerin tüketilmesi ömrü uzatıyor.Geleneksel tarım ürünlerinin tüketiminin kanser ve kronik hastalıklardan korunmada büyük rolü olduğu biliniyor.

 

SOĞAN-SARIMSAK YİYECEĞİM; ÇÜNKÜ...

Japonlar ve Akdeniz ülkeleri insanları uzun yaşıyor. Bunda en çok zeytinyağı, balık, mevsiminde tüketilen taze sebze-meyve, peynir, turşu, soya sosu, yoğurt gibi fermente ürünlerle, sarımsak, soğan, az yağlı kırmızı et tüketimi etkili oluyor. Çiğ, buğulama veya haşlama pişirme yönetiminin tercihi de önemli görülüyor. Keçi peyniri, av eti, kımız ve yağlı soğuk su balıkları bolca yenildiğinde sağlık getiriyor.

 

KİLO VERECEĞİM, İNSÜLİN DİRENCİNİ YENECEĞİM; ÇÜNKÜ...

Diyabet, erken ölüm, kalp-damar hastalıkları, inme, böbrek hastalığı ve körlüğün önde gelen nedenlerinden. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu fazla kiloludur. Fazla kilolu veya obez olmak kolon, göğüs, rahim ve safra kesesi kanserleri için riski yükseltir. Kemiklerde, eklemlerde yıpranma ve kireçlenme, uyku apnesi, obezite ve kısırlık sorunları gibi hastalıklardan bu yıl uzak yaşamak istiyorum.

 

YÜZ YÜZE DAHA SOSYAL OLACAĞIM; ÇÜNKÜ...

Bağışıklık sistemi dahil vücuttaki birçok sistem kişinin ruh haliyle yakından ilgili. İyimser kanser hastalarının kandaki bağışıklık hücrelerinin kemoterapiye daha iyi yanıt verdiğini gösteren birçok araştırma var. Sindirim sistemi, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıkları, hatta böbrek taşının dahi stres ile tetiklenebildiği biliniyor. Hobisi fazla olan, yüz yüze görüşerek sosyalleşen, çevresi geniş kişiler daha sağlıklı ve hastalıklarla baş etmede başarılı oluyor. Stres hormonlarının düzeyi düşüyor.

 

SİGARADAN UZAK DURACAĞIM; ÇÜNKÜ...

Sigara damarları daraltıyor, iç tabakasını tahrip edip kolesterol yapışmasını tetikliyor, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor. Kalp krizine, inmeye, çeşitli organların damarlarında tıkanmalara yol açıyor. Kanseri tetikliyor. Sevdiklerimle kaliteli bir hayat sürdürmek için dumansız hava sahası istiyorum.

 

TELEFONUN TUTSAĞI OLMAYACAĞIM; ÇÜNKÜ...

Yeni birşeyler öğrenmeye çalışan, çeşitli kurslara katılan, farklı konularda bulmaca çözen, orta ve üstü yaştaki bireylerin bunama, Alzheimer gibi beyin hastalıklarına yakalanma oranlarının daha düşük olduğu unutulmaması gereken bir gerçek.

 

ALKOLDEN UZAK DURACAĞIM; ÇÜNKÜ...

Uzun süre fazla tüketilen alkolün depresyon, hafıza zayıflaması, sara nöbeti riskini, karaciğer sirozu, kalp hastalıkları, hipertansiyon, inme ve hatta ağız içi, gırtlak, karaciğer, pankreas, meme kanseririskini artırabileceği biliniyor.

 

1 SAAT EGZERSİZ ÖMRÜ 2 SAAT UZATIYOR

Egzersiz yapılmadan yapılan diyetler metabolizmayı yavaşlatıcı etkisi nedeniyle, az yense de verilen kiloların geri alınmasına neden oluyor. Kilolu kişilerin, fazlalıklarını veremese de, egzersize devam ettiklerinde kalp krizi, felç ve kansere yakalanma oranları düşüyor. Yapılan 1 saatlik egzersizin ömrü 2 saat uzattığı da bir gerçek. Egzersiz ayrıca beynin yaşlanmasını geciktiriyor...

 

KALİTESİZ UYKU KANSER YAPAR

6-8 saatlik iyi bir gece uykusunun sağlık için önemi çok büyük. Bölünmüş, kalitesiz, eksik ya da fazla uykunun yol açtığı rahatsızlıklar şöyle:

radioBullet.jpg Bağışıklık sistemini bozar.

radioBullet.jpg Hafızayı önemli ölçüde zayıflatıp, dikkat dağınıklığı yaratır.

radioBullet.jpg Zihinsel ve fiziksel performansı düşürür.

radioBullet.jpg Şeker hastalığına yatkınlığa, tokken bile sık acıkmaya (gece nöbeti tutanlarda) kilo artışına neden olur.

radioBullet.jpg Biyolojik iç saate bağlı melatonin (uyku hormonu) gibi hormonların dengesini bozup kansere yol açan maddelere karşı vücudu dayanıksız bırakır.

radioBullet.jpg Stresle ilişkili, kalp, tansiyon, mide, bağırsak, psişik hastalıkları arttırır.

radioBullet.jpg Kronik uykusuzluk herhangi bir nedenden ölüm riskini 3 kat arttırıyor. 5 saatten az veya 9 saatten fazla uyumak kalp krizi, inme riskini % 50 arttırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...