Jump to content

Felsefe Taşı ve Simya


Önerilen Mesajlar

simya-felsefe.jpg&h=330&w=660&a=c

 

Simya veya Alşimi; Arapça’daki “alkheemee” kelimesinden gelir, İngilizce’ye “alchemy” olarak aktarılmıştır.Hem doğanın araştırılmasına işaret eden bir terimdir. Simya; kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, mistisizm, spiritüalizm ve sanat’ı bünyesinde barındırır. Kimya biliminden önce doğmuş ve çok eski bir bilim dalıdır. Simya biliminde ana amaç Felsefe Taşını yapmaktır. Felsefe Taşı ise ölümsüzlük ve her maddeyi altına çevirme amacını güder.

Fakat bildiğimiz kadarıyla simya bilimi, amaçlarına hiç bir zaman ulaşamadı. Simyacılar Felsefe taşını asla yapamadılar. Fakat bu uğurda yaptıkları deneyler, uğraşlar başka bir bilimin; kimyanın doğmasına vesile olmuştur.

Felsefe Taşı günümüzde en büyük sırlardan biridir. Simya ve Felsefe Taşı ile ilgilenen insanlar bakış açısı olarak ikiye ayrılırlar. İlk grup insan, Felsefe Taşını fiziksel gerçek bir madde olduğunu, ölümsüzlük ve metalleri altına çevirme konularının içine aldığını varsayar. ikinci grup ise, Felsefe Taşının yalnızca bir imge olduğunu, Felsefe Taşının vaat ettiği ölümsüzlük ve altının çok derin anlamlar içeren sembolik bie olgu olduğunu varsayarlar.

Bilginler Felsefe Taşını, çok insanın baktığı ama çok azının ne olduğunu anladığı bir şey olarak tanımlarlar. Çoğu kaynak Felsefe Taşının özünün çok basit ve çok bilinen bir madde olduğundan, herkesin ulaşabileceği bir şey olarak ifade eder. Pisagor’un bir notunda; “Bütün fikir ayrılıklarının ortasında Bilgelerin ağız birliği ne güzeldir! Hepsi de Taş’ı avamın yeryüzündeki en adi şey olarak gördüğü malzemeden yaptıklarını söylüyor. Gerçekten de avama maddemizin bildik ismini söylesek, cehaletimizin cüretine şaşırırlar. Ama onun tesirini bilseler, yeryüzündeki bu en değerli şeyi asla bir kenara atamazlardı. Tanrı sırrını günahkârlardan ve kötü insanlardan korumuştur ki onu kötü amaçları için kullanmasınlar.” cümlelerini kullanır.

Felsefe Taşıyla ilgili otoriter isimlerden ilk akla gelen biri filozof Nicolas Flamel’dir. Efsaneye göre Flamel taşı gerçekten yapmayı başarmıştır. Hatta Flamel’in günümüzde bile hala gizlice yaşadığına inananlar vardır. Bunun dışında Pisagor, Alkhaest, ,saac Newton, Paulo Coelho, Edgar Cayce.. gibi isimler de simya ile uğraştığı bilinmektedir.

Simyadaki “vitriol” terimi, “Visita Interiorant Tellus Rectificando Invenies Occultum Lapidem” cümlesinin baş harflerinden oluşur ve “Dünyanın derinliklerini ziyaret et, arıtırken gizli taşı bulacaksın.” anlamına gelir. İşte bu grup insan yani Felsefe Taşını fiziksel bir varlık olarak gören insanlar bu cümleyi de fiziksel olarak ele almış ve Felsefe Taşını bulmak için dünyanın derinliklerine seyahat etmek gerektiğine inanmışlardır. Fakat ikinci grup, yani Taş’ı metafiziksel olarak görenlere göre Felsefe Taşı bizim içimizdedir. Bilginlerin, ana maddesi heryerde, herkesin ulaşabileceği çok basit bir şey olduğu yönündeki sözlerini de bu savlarına destek olarak öne sürmüşlerdir. Bu durumda ölümsüzlükten kasıt, ana bilince ulaşıp, bizim kültürümüzde kamil insan kavramıyla açıkladığımız bir bilince ulaşıp fani yaşamdan kurtulmaktır. Altından kasıt ise yine bu bilinçtir ve bu bilince ulaşmak altın kadar değerlidir.

Simya’nın asıl değeri, kimya bilimine ortam hazırlamasıdır. Eski çağlarda simyacılara çok büyük bir değer verilmesinin sebebi ne Felsefe Taşı ne de ölümsüzlüktür. Asıl neden teknolojik gelişmelere yaptıkları katkılardır. Barutun keşfi, madenlerin ayrıştırılması, mürekkep, kozmetik, boya üretimi, deri boyanması, seramik ve cam üretimi, ve esans üretimi ve daha bir çok keşif ve icat simya çalışmaları sayesinde meydana getirilmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Derin Kabus filminde Felsefe taşınını bulduğu iddia edilen birinden söz ediliyordu. 1300'lerde yaşamış, sonra öldüğü söylenmiş. Sonra her ne olmuşsa mezarı açılmış ama mezarda yokmuş.

Bu mantıkla "bu kesin felsefe taşını buldu" demişler.

Harry Potter filminde de Felsefe taşını bulan kişinin (adını unuttum) yaşı 666 geçiyordu. Bu amerikalılar bir film yapıyorsa, altından mutlaka bir şeyler çıkıyor :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Iyiki yapamamislar, bulamamislar bu tasi. Inandigim din geregi zaten ölumsuzluk mumkun degil. Ama gercekten ölumsuzluk diye bir sey olsaydi ve bu tas buunsaydi vay dunyanin haline. Ölumlu dunyada az daha cebimi doldurayim diye bunca kotulugu yapanlar ölumsuzluk ugruna neler yapardi kim bilir...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Dilek Taşı

   Gözümde canlanır koskoca maziSevgilim nerede ben neredeyimSuçumuz neydi ki ayrıldık böyleKaybolmuş benliğim bak ne haldeyim Efkarım birikti sığmaz içimeBin sitem etsem de azdır kadereGülmeyi unutan yaşlı gözlereMutluluktan haber ver dilek taşı Bir hayal tufanı eser başımdaHangi yana baksam durur karşımdaArtık tüm umutlar yabancı banaSeni aramaktan bak ne haldeyimBir hayal tufanı eser başımdaHangi yana baksam durur karşımdaArtık tüm umutlar yabancı banaOnu aramaktan bak ne haldeyimEfkarım birikti

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Yılancık Taşı

   Kadim Mısır Uygarlığı'ndan beri kullanılmaktadır. Dış görünüşü yılanın derisine benzediğinden dolayı “Yılancık Taşı” adını almıştır. Her türlü böcek, akrep ve yılan sokmalarında iyileştirici gücü olduğu düşünülür. Aynı zamanda romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği söylenir. Romatizma tedavisinde, ağrılı yerlere bu taş sarılır. Yaralarda biriken iltihabı akıtmak için kullanılabilen bir taştır. Kalp ve akciğerler üzerindeki toksinleri çekmeye yardımcı olduğu, besin ve oksijen emilimi etkin

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Akik Taşı...

   Kolda künye, boyunda kolye ve bazen parmakta yüzük. Çeşit çeşit yapılan takıları ile vücutta aksesuar görevi gören akik taşı, diğer taşlar arasında özel bir öneme sahiptir.Turuncu, sarı ve siyah renkleri ile de gözlere hitap eden akik taşı bazı yörelerde yemen taşı veya agatolarak da bilinir. Peygamberimizin de takılmasını tavsiye ettiği, gerek fiziksel olsun gerekse ruhsal olsun sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Akik ve akik taşının faydalarını sizler için araştırdık.   FAYDALARI NELE

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Zümrüt Taşı...

   ZÜMRÜT TAŞI   Bütün kadınların gözdesi ve karşı konulmaz güzellikte olan zümrüt, görkemiyle ve bizlere sunduğu faydalarla dikkatleri üzerine çekmektedir. Derinlemesine yeşil, saydam ve oldukça göz alıcı olan zümrüt taşı, beril mineralinin bir türü olup, en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan temin edilmektedir. Bazı zümrüt çeşitleri elmastan bile daha değerlidir. Zümrüt taşı, ününü üzerindeki çatlakları ve kırıklarından alan taşlardan olup, çok değerlidir. Zümrüdün ihtişamını arttırmak isters

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...