Jump to content

Çürük Raporu Almanın Şartları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Askerlik çağına gelen ancak bazı durumlardan dolayı bu zorunlu görevi yerine getireyen erkeklerin askerlikten muaf tutulması için verilen rapora çürük raporu denir. Çürük raporu almanın şartları şunlardır:

 

 

Boyun 150 cm ve 150 cm’nin altında olması

 

 

20 yaşına girmiş olmasına rağmen boyu 150 cm ve 150 cm’den daha kısa olan kişiler bir sonraki sene tekrar muayeneye çağrılırlar. Kişi boy sebebiyle muayeneye en fazla 5 sene çağrılabilir. 5. muayeneden sonra boyunun hala 1.50 cm’den kısa olduğu askeri hastaneler ya da askerlik şubelerince tescil edilen kişiye çürük raporu verilir ve bu kişi askerlikten muaftır.

 

 

Boy-kilo oranı

 

 

Kilosu askerlik yapabilmeye elverişli olmayan kişilere çürük raporu verilir. Kilo sınırı kişinin boyuna göre belirlenir. Boyu ve kilosu arasındaki farkın 30’dan fazla olduğu kişiler çürük raporu alabilir. Ancak çürük raporu alınırken pek çok tetkik hassasiyetle yapılır ve dolayısıyla boyu ve kilosu arasındaki fark 30’dan fazla olan kişilere çürük raporu verilmiyorsa bunun sebebi kişinin genel sağlık durumunun askerlik yapmaya uygun görülmesi olabilir. (Hareket kabiliyeti, vücut kitle endeksi vs.)

 

 

Boy ve kilo oranından dolayı askerliğe kabul edilmeyen kişiler sonraki sene de muayeneye çağırılabilir. Bunun asıl nedeni fazla kilolu kişileri bu durumdan ötürü karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarından korumak amacıyla zayıflatmaktır. Eğer kişi bir sonraki sene yapılan muayenede de askerliğe uygun bulunmazsa çürük raporu alır ve askerlikten muaf tutulur.

 

 

Kronik Hastalıklar

 

 

Çürük raporu verilirken kişinin genel sağlık durumuna bakılır. Kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve şeker hastalıkları gibi kronik hastalıklar çürük raporu verilen başlıca hastalıklardır. Ancak bu rahatsızlıkların 5 yıl içinde iyileşmeyecek durumda olmasına dikkat edilir. Örneğin kişi şeker hastasıysa ancak sürekli ilaç kullanması gerekmiyor ve tempolu hareket halindeyken herhangi bir sorun yaşamıyorsa bu kişiye çürük raporu verilmeyebilir. Ancak şeker hastalığı devamlı ilaç ya da insülin kullanımını gerektiriyor, diyet uygulamayı zorunlu kılıyorsa çürük raporu verilir.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri çürük raporu almayı gerektirecek rahatsızlıkları açıkça belirtmemiştir, ancak genel sağlık durumu askerlik yapmaya uygun bulunmayan kişiler bu raporu rahatlıkla alabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...