Jump to content

Keçeden Çanta Yapımı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

keceden-canta-yapimi_646x340.jpg

 

 

Kuzu yününden elde edilen bir çeşit kumaş türü olan keçeden zevke göre çanta yapımı oldukça pratiktir. Düşük maliyete ve geniş renk seçeneklerine sahip olması ile günlük kullanımı yaygınlaşmış olan keçe çantalar kişiye özel yapılarak orijinal bir hediye seçeneği oluşturur.

 

 

Yapılışı

 

 

Keçeden çanta yapımı için öncelikle zevke uygun renkte keçe seçimi yaptıktan sonra zevke göre değişiklik gösterecek şekilde çanta kalıbı çıkartılır. Çanta kalıbı karton gibi sert yapıya sahip bir malzemenin üzerine, her iki tarafındaki girinti ve çıkıntıları simetrik olacak bir geometrik şekil çizilerek çıkarılır. Dikim işleminin pratik olması için çantanın sap kısmı gövdesi ile birlikte çizilir.

Kartona çizilmiş olan kalıp şekil daha sonra keçe kumaşına, üzerinde kendini belli edecek bir kalem yardımıyla dikkatlice aktarılır. Çizilen bölgelerden keçe makas yardımıyla kesilir. Bu işlem iki kere uygulanarak, aynı şekilden iki adet oluşturulur. Daha sonra hazırlanmış olan bu iki parça üst üste konularak, sap kısmı dışında geri kalan bölgelerin dikimi yapılır.

Dikim işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken nokta ise, çizimi yapılmış olan çanta kalıbının açıkta kalacak ağız bölgesinin ve saplarının dışında kalan tüm bölümlerin birbiriyle birleştirilmesidir. Eğer dikiş makinesi mevcut değilse battaniye iğnesi ile elde dikimi yapılabilir.

Dikim işlemi bittikten sonra işlemin uygulandığı bölge içeride kalacak şekilde ters yüz edilir. Oluşabilecek potlukları ortadan kaldırmak için ılık ütü yardımı ile kenarlarından geçilir. Ütü ile uğraşılmak istenmezse cetvel gibi sert ve düz bir alet ile kenarlarından kuvvet uygulanarak geçilir.

Gövde ile bitişik olan sap dışında alternatif zincir ya da kumaştan saplar kullanılmak istenirse, oluşan çantanın kenarlarına sapın geçeceği boyut kadar keçeden bir çıkıntı dikilir. İsteğe göre gövde ile bitişik sap çizmeden hareketli saplar bu şekilde çantaya eklenmiş olur.

Gövde kısmı tamamlanmış olan keçe çantaya zevke göre değişiklik gösterecek pek çok süs ve aksesuar silikon malzemesi ile takılır. Renkli taş ve boncuklar, desenli kurdeleler ve el yapımı keçeden çiçek gibi motifler çantayı süslemek için kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...