Jump to content

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnsan ilişkilerinde ilk izlenimin kuvvetli bir etkisi bulunur. Eğer olumlu bir izlenim söz konusu ise özellikle iş görüşmelerinde kişilerin şanslarının artmasına yardımcı olur. İlk izlenimin olumlu olması açısından ise dış görünüm ve dolayısıyla giyim oldukça etkin rol oynar. İş görüşmelerinde erkekler ve kadınlar iş yerinin imajına uygun klasik ya da daha rahat kıyafetler tercih etmelidir. Yine erkekler ve kadınlar açısından renk seçiminde ciddi ve güven veren bir renk olmasına rağmen iş görüşmelerinde olumsuz bir imaj oluşturması sebebiyle kahverengi ve tonlarından uzak durmalıdır.

 

 

Erkeklerde İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi

 

 

Çoğunlukla iş görüşmelerinde seçilecek kıyafetin geleneksel bir tarzda olmakla birlikte rahat olması önemlidir. Geleneksel tarzda koyu gri ya da lacivert takım elbise içerisinde beyaz ya da mavi gömlek tercih edilebilecek kıyafetler arasındadır. Eğer işyerinden ikinci bir görüşme talep edilmesi durumu söz konusu ise aynı takım elbiseler yanında sadece gömlek ve kravatın değiştirilmesi olumlu bir imaj açısından daha etkilidir. Takım elbise ile birlikte tercih edilecek kravatta fazla iddialı renk ve desen tercihlerinden uzak durulmalıdır. Genellikle kıyafetin yanından erkeklerde deri kemer ile eşleşen deri ayakkabılar iş görüşmeleri açısından tercih edilir.

 

 

Görüşmenin yapılacağı iş yeri çalışanlarına giyim konusunda daha esnek bir imkan sunuyorsa, görüşme yapacak kişi açısından da tercihler daha esnek ve geniş olabilir. Takım elbise yerine kısa ya da uzun kollu spor tarza yakın bir gömlek ya da polo tişörtle birlikte kot pantolon bile tercih edilebilir. Ancak giyilecek kot pantolonun açık tonlarda olmamasında çok dikkat edilmelidir. Erkekler açısından dikkat edilecek bir diğer nokta ise çorapların koyu tonlarda seçilmesidir.

 

 

Kadınlarda İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi

 

 

İş yerinin imajına bağlı olarak resmi bir ortamın söz konusu olduğu görüşmelerde kadınlarda da takım elbiseler en uygun tercihleri oluşturur. Takımlarda gri ve lacivert gibi donuk renkler öncelikli olarak kullanılmalıdır. Etek ya da pantolon fark etmeyecek takımların içinde kullanılacak gömlek ya da bluzların rengi tamamlayıcı özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir. Tercih edilecek bluzun çok dar olmamakla birlikte aynı şekilde dar kesim çok uzun ya da mini etek kullanmaktan da kaçınılmalıdır.

 

 

Takı ve aksesuar kullanımı az olmalı, daha çok doğal makyaja başvurulmalı, çok fazla ve ağır bir parfüm kullanılmamalıdır. Görüşmelerde çoğunlukla topuklu ayakkabı kullanılmakla birlikte topuk boyutu 4-5 santimetreyi aşmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Çalışanları daha serbest bir kıyafet çizgisi içerisinde olan iş yeri görüşmeleri için giyilebilecek kıyafetler açısından daha rahat tercihler söz konusu olmakla birlikte kadınlarda şıklık ön planda olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...