Jump to content

Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Binlerce yıldan bu yana ceviz Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yetiştirilen değerli bir ağaç türüdür. Bulunduğu iklim koşullarına adapte olmuş çok sayıda tür bulunur. Bu yüzden ceviz ağacı yetiştirmek için bölgenin iklim koşullarına uygun türün seçilmesi gerekir. Başlıca ceviz türleri chandler, pedro, fernor, fernette, midland, hartley, payne, serr, franquette, Yalova -1, Şebin, Bilecik, Gültekin, Kaplan 86, Maraş-18, Yavuz-1, ve Tokat-1’dir.

 

 

Hızlı büyüyen bir ağaç olan ceviz 40 metreye kadar boylanabilir. Geniş taçlı bir ağaçtır. Erişkin bir ceviz ağacı 500 metrekarelik bir alanı kaplayabilir. Kazık köklü bir ağaçtır, kökleri toprağın 5 metre derinliğine kadar ilerler. Gövde dalları toprak yüzeyinden 1-2 metre yükseklikten itibaren başlar. Gelişim özellikleri ve çok yıllık bir ağaç olduğu göz önünde bulundurularak ceviz dikilecek alanın belirlenmesi gerekir.

 

 

İklim: Ceviz, kış ve ilkbahar aylarında soğuklama ihtiyacını karşılayacak kadar soğuğa sıcak aylarda büyüme ve olgunlaşmayı sağlayacak 25-30 derece arasındaki sıcaklığa ihtiyaç duyar. 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklar meyve kalitesini düşürür. -20 derecenin altında zarar görür. Türüne göre değişmekle birlikte cevizin soğuklanma ihtiyacı 7 derecenin altında 500-2000 saat arasındadır.

 

 

Toprak: Güçlü bir kök sistemine sahip olan cevizin kökleri toprağın 5 metre derinliğine kadar ilerleyebilir. Bu nedenle derin topraklarda yetiştirmeye elverişlidir. Ceviz minimum 2 metre derinliğe sahip topraklarda yetiştirilebilir. Toprak türü bakımından seçici değildir. Ancak taban suyuna karşı duyarlıdır. Taban suyunun 2.5 metreden daha yüksekte olmaması gerekir. En iyi verim gevşek, süzek, havadar ve alüvyal topraklardan alınır. Suyu tutan ağır ve killi topraklarda iyi gelişemez. Toprağın ph seviyesi 6-7 olmalı, tuz sorunu bulunmamalıdır.

 

 

Dikim: Ceviz fidanları minimum 8*8 metre aralık verilerek dikilir. Bahçe özelliğine göre 12*12 ya da 10*10 metre verilerek de dikilebilir. Fidan çukuru 70 cm genişlikte ve bir metre derinlikte açılır. Köklerin zarar görmemesine dikkat ederek dikilir.

 

 

Budama: Köklerin güçlenmesi için dikim esnasında zayıf, kırılmış ve ölü köklere kök budaması yapılır.

 

 

Sulama: Fidan ekimini takip eden birkaç yıl boyunca haftada 2 kez sulama yapılır. Sulama yapılırken suyun köklere ulaşmasına dikkat edilmesi gerekir. Sulama suyu olarak kimyasal maddelerce kirlenmemiş her türlü su kullanılabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...