Jump to content

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Eşlerin boşanma durumunda meydana gelebilecek maddi ve çocuklara ilişkin konularda mutabık kalarak boşanmalarına anlaşmalı boşanma adı verilir. Çekişmeli boşanma davalarına kıyasla daha çabuk sonuçlanan bir dava türüdür.

 

 

Anlaşmalı boşanma nedir?

 

 

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma, belirli nedenlere bağlı olarak sınırlandırılmıştır. Kanuna göre boşanmanın nedenleri:

 

 

Zina

Onur kırıcı davranış

Suç işleme

Haysiyetsiz bir hayat sürme

Akıl hastalıkları

Terk

Evlilik birliğinin temelden sarsılması gibi esaslara dayanmaktadır.

Anlaşmalı boşanmalar kanuna göre evlilik birliğinin sarsılması esasına dayanan davalardan biridir. Çekişmeli boşanma davaları da aynı esasa dayanır. Boşanmanın oluşturduğu şartlar üzerinde anlaşma sağlanamaması durumunda çekişmeli dava şartları meydana gelir.

 

 

Kimlerin anlaşmalı boşanabileceği kanunlarla belirlenmiştir.

 

 

Anlaşmalı boşanmak isteyen kişilerin evlilik süresinin minimum 1 yıl olması gerekir. Evliliğin 1 yıldan daha kısa süreli olması halinde kişiler anlaşmalı boşanma davası açamaz.

Kanuna göre 1 yıldan kısa süren evliliklerde, taraflar çekişmeli boşanma davası açılabilir. Ancak bu durumda evlilik birliğinin temelden sarsıldığı deliller ve tanıklarla ispat edilmek zorundadır.

Anlaşmalı boşanabilmek için kişiler beraber başvuruda bulunabilecekleri gibi boşanmak için kişilerden birinin açtığı davayı diğer kişinin kabul etmesi de yeterlidir.

Anlaşmalı boşanabilmek için kişilerin tüm konularda görüş birliğinde olmaları önem taşır. Karara bağlanmış konuların bir anlaşma üzerinde açıklık kazanması dava seyrini olumlu etkiler. Tazminat ve nafaka gibi maddi hakların yanı sıra çocukların velayeti konusunda da anlaşılmış olması gerekir.

 

 

Taraflar arasındaki anlaşma koşulları dava hakimi tarafından uygun görüldüğü takdirde boşanma gerçekleşir. Hakim, tarafların yaptığı anlaşmanın ve boşanma sonrasında meydana gelebilecek koşulların çocuğun lehine olmadığını düşünürse, anlaşma üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Tarafların bu değişiklikleri kabul etmeleri sonucunda boşanma hükmü verilir.

 

 

Diğer boşanma davalarında, hakim dava nedeninin varlığına kanaat getirmediği sürece tarafların anlaşmazlığı ispat ettiği kabul edilmez. Anlaşmalı boşanma davalarında ise tarafların anlaşması ve hakimin gerekli bulduğu değişikliklerin kabul edilmesi halinde, başka bir kanıta ihtiyaç duyulmaksızın hakim boşanma kararını vermek zorundadır. Bu bağlamda tarafların ikrarı hakimi bağlamaz hükmü, anlaşmalı boşanma davalarında uygulanmaz.

 

 

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli davalara kıyasla daha kısa sürede neticelenir. Davalar genellikle tek celse sürer. Boşanma hükmünün verilmesinin ardından taraflar 15 günlük temyiz süresi zarfında itirazda bulunmazsa boşanma kesinlik kazanır ve nüfus kütüklerinde gerekli değişiklikler gerçekleştirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...