Jump to content

Jedi Dini


denmeh1

Önerilen Mesajlar

lk filminin yayınlandığı 1977 yılından bu yana milyarlarca dolar gişe hasılatı yapan Star Wars Filmindeki Jedi karakterinin felsefi ve manevi düşüncelerine dayanan post modern dini bir hareketi temsil eden kiliseye her gün yaklaşık bin kişi üye oluyor.

İlk kez 2001'de bir "şaka" olarak doğan "Jediizm" 250 binden fazla üyeye sahip. Daily Telegraph'ın haberine göre, İlk "Jedi Kilisesi'ni" kuran İngiliz vatandaşı Daniel Jones, "Taleplere yetişemiyoruz. İnsanlar Jedilarla ilgili daha fazla bilgi almak için başvuruyor. Bizim için çok olumlu" diyor. Jedi dinine geçiş için internet üzerinden bir form doldurulup, ardından da 10 derslik bir eğitim programına giriliyor.

 

"Jedi öğretisinin özünde insana dair şeyler var" diyen Jedi temsilcileri, insanların geleneksel dinlerin kendilerini temsil etmediğini düşünerek Jediizm'e yöneldiklerini ve bu dinin çok kabul edici olduğunu söylüyor. Jediizm inancı eşcinselliği de kabul ediyor.

 

Kendilerini Jedi Şövalyeleri olarak tanımlayan bu dinin mensupları gücün varlığına ve bu güce karşı etkileşim kurmanın mümkün olduğuna inanıyor. Jediler arasındaki ortak inanç ise Jedi kodu. Jedi kodunu "Duygu yoktur, barış vardır. Cahillik yoktur, bilgi vardır. Öfke yoktur, huzur vardır. Kaos yoktur,uyum vardır. Ölüm yoktur, Güç vardır" kavramlarını oluşturuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...