Jump to content

İran: Suudi Uçakları Sana'daki Elçiliğimizi Vurdu


ʂմƙմէ-մ νმνεყlმ

Önerilen Mesajlar

İran: Suudi Uçakları Sana'daki Elçiliğimizi Vurdu

 

İran, Yemen'in başkenti Sana'daki büyükelçiliğinin Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıkladı.

 

 

Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr el Nimr'in de aralarında bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin ardından başlayan gerginlik yeni bir boyuta taşındı. İran hükümeti, Yemen'in başkenti Sana'daki büyükelçiliğinin Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından vurulduğunu iddia etti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, "Elçilik binasındaki hasar ve yaralanan personelin sorumluluğu Suudi Arabistan'dadır." dedi.

HASAR OLUŞTU YARALILAR VAR

İran, Yemen'in Başkenti Sana'daki İran büyükelçilik binasının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ensari, bazı görevlilerin yaralandığını ve elçilik binasında hasar oluştuğunu söyledi.

ÜSLERİ HEDEF ALMIŞLAR

Koalisyon sözcüsü Ahmed Aseri ise, olayı araştırdıklarını söyledi. Aseri, hava saldırılarında Husi'lerin Suudi Arabistan'a saldırı düzenlemek için kullandıkları üsleri hedef aldıklarını belirtti. Aseri, Husilerin, sivillerin kullandığı binalarda saklandıklarını, bu binalar arasında 'terk edilmiş elçilik binaları' olduğunu söyledi.

iran-suudi-ucaklari-sana-daki-elciligimizi-vurdu-8039469_1194_m.jpg

Yemen haritası

KRİZ İDAMLARLA BAŞLADI

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını açıklamıştı.

suudi-arabistan-dan-iran-a-rest-ustune-rest-8030247_5444_m.jpg

Şii din adamı Ayetullah Nemr'in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesine tepki olarak, Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto için toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN'LA İRAN'IN GERİLİMLİ İLİŞKİLERİNİN TARİHİ

suudi-arabistan-iran-a-ucak-seferlerini-durdurdu-8030957_2368_m.jpg

 

 

İran: Suudi Uçakları Sana’daki Elçiliğimizi Vurdu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peygamberimizin vefatından sonra ortaya çıkan taht kavgaları mezhepleri doğurmuştur ,yüzyıllar öncesindn beri süre gelen bu anlamsız savaşlar Hrıstiyanların Müslümanlığı yok etmeleri için dvamlı desteklenmiştir işte Ortadoğu kan gölüne döndü sıra bizim vatanımıza geldi olmayan bu mezhep davalarından vazgeçilmedikçe bu savaşlar aska bitmez buda İslamiyetin aptalça Müslümanım diyenler tarafından yok edilnesi dmektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...