Jump to content

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Atletizmde en uzun mesafeli koşu olan maraton tam olarak 42.195 metredir. Gidiş ve dönüş olarak yapılan, sert tabanlı yollar üzerinde gerçekleşen mukavement koşularına denilir. İsmi eski Yunanistan'da gerçekleşen Maraton Savaşı'ndan gelir. İlk defa 1896 yılında düzenlenmiştir. Maraton, günümüzde olimpiyatlarda ve birçok turnuvada organizasyon olarak gerçekleşir.

 

 

Maraton koşan kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlar şunlardır:

 

 

Antrenmanlar planlı olmalıdır. Plansız ve düzensiz bir şekilde yapılan antrenmanlar gerekli olan kondisyonun sağlanmasındaki en büyük engeldir. Bu sistemde uzman antrenörlerden yardım almak da fayda vardır.

Hazırlık safhasında çok uzun ve aşırı mesafeler koşmak yanlış bir egzersizdir. Koşu tekniğini geliştirmek için istikrarlı bir şekilde çalışmak gerekir. Yani her gün iki saatlik tempolu kısa mesafeli koşular uzun vadede sporcuların maraton için ihtiyacı olan kondisyonu sağlamasında önemlidir.

Maraton koşusu esnasında enerjiyi ve koşu akıcılığını düzenlemek gerekir. Çok uzun bir koşudur. Bundan dolayı atağa geçilecek veya yavaş tempo koşulacak kısımlar bulunur. Bu mesafelerin ve zamanlamaların iyi ayarlanması gerekir. Sporcular genelde maraton koşularında bunu tecrübe ederek öğrenir. İlerleyen koşu denemelerinde başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

Maraton koşularında su içmek çok önemlidir. Su, hücreler arasındaki besin ve oksijen döngüsünü sağlar. Enerjinin yakılmasını sağlar. Bu nedenle doğru zamanda su içmek gerekir.

Ekipmanlar, maraton koşularında başarı sağlamak için önemli bir yere sahiptir. Yanlış ayakkabı ve kıyafet seçimi koşu sırasında sporculara zorluk yaşatır. Ayak tipine, zemine ve kiloya uygun ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabılarda tabanın kauçuk yapılması koşuculara avantaj sağlar.

Koşudan mutlaka 1,5 saat önce yemek yenmelidir. Bu öğünde, hafif ve az yağlı besinler tercih edilmelidir. Tam buğday ekmeği, ton balığı, muz, elma, bal, ceviz gibi besinler sporculara koşu esnasında enerji verir. Koşudan kısa bir süre önce mideyi dolduracak şekilde yemek yemek son derece yanlıştır.

Koşu gününe kadar yapılan hazırlıklar, maraton esnasındaki başarının büyük bir bölümünü etkiler. Bu nedenle sporcuların koşu öncesinde iyice dinlenmesi, kaslarını yormaması ve mental olarak kendisini yarışa hazırlaması gerekir. Çoğu sporcu bu alanda yeterli dikkati sağlayamadığı için başarısız olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...