Jump to content

Boşanmadan Çocukların Zarar Görmemesi İçin Ne Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Eşler kadar çocuklar için de yıpratıcı ve zor bir süreç olan boşanmada ebeveynlerin tutumu oldukça önemlidir.

 

 

Boşanmak da evlenmek kadar doğal bir durumdur. Eşler birbirileriyle anlaşamıyor, görüşlerinin ayrıldığını fark ediyor ve artık birlikte mutlu olamayacaklarını düşünüyorsa boşanma kararı verebilir. Bazı çiftler çocukları için evliliklerini mutsuz da olsa sürdürmekte direnir. Ancak bu durumda çocukların evdeki huzursuzluk ve mutsuzluktan ne kadar etkilenebileceğini gözden kaçırır.

 

 

Çocukların boşanma sürecinde duydukları en büyük endişe, bundan sonra kendi hayatlarında gerçekleşecek değişiklikten kaynaklanır. Çocuklar o zamana kadar evlerinde, anne-babalarıyla yaşarken bu hayatın tamamen değişeceğini öğrendiklerinde ciddi bir güven sorunu yaşar.

 

 

Anne-babalarının boşanarak birbirilerinden değil, kendilerinden ayrıldığını düşünür. Çocukların duyduğu bu temel endişeyi en aza indirmek ebeveynlerin elindedir. Boşanma kararı veren anne-babalar bu kararlarını çocuklarına birlikte bildirmelidirler. Bunu yaparken sakin ve kararlı görünmek oldukça önemlidir. Eşler birbirine ne kadar kızgın ya da kırgın olursa olsun çocukları için boşanma kararını açıklarken birbirilerine kırıcı, düşmanca sözler sarf etmemeli, çocukların gözünde düşman olmuş hissi yaratmamalıdır.

 

 

Boşanma Süreci Çocuğa Nasıl Yansıtılmalı?

 

 

Boşanma kararıyla birlikte, çocuğa bundan sonraki hayatının nasıl olacağı da uygun bir dille anlatılmalıdır. Bunu yapabilmek için çiftlerin önce kendi aralarında konuşarak çocuğun kiminle kalacağı, diğer ebeveyn ile ne sıklıkta ve nasıl görüşeceği gibi kararları vermiş olmalıdır. Anne-babalarının bu gibi kararları vermiş olduklarını gören çocuklar boşanma sürecinde daha az yıpranacak, bundan sonra kendi hayatlarının da nasıl etkileneceğini bilerek daha az endişe duyacaklardır.

 

 

Çocuklara, boşanmanın sadece anne-baba ilişkisiyle ilgili olduğu, bu sürecin çocuklarla olan ilişkiyle ilgisi olmadığı anlatılmalıdır. Çiftler birbirinden boşanabilir. Ancak anne veya babalık görevleri ömürlerinin sonuna kadar devam eder. Bu durum boşanma sürecinde çocuklara ne kadar hissettirilirse çocuğun bu süreci atlatması o kadar kolay olacaktır.

 

 

Anne-babalar birbirine ne kadar kızgın olursa olsun ya da boşanma sebebi ne olursa olsun bu çocuklara anlatılmamalı, hissettirilmemelidir. Aksi takdirde çocuklar boşanmadan anne ya da babalarını suçlayabilir. Bu da ömürleri boyunca atlatamayacakları bir travmaya yol açabilir ve yaşamların boyunca ilişkilerini etkileyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...