Jump to content

Şinasi'nin Şair Evlenmesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Şair Evlenmesi - Şinasi

 

2016-01-07uyur-2b684eda6353eee4.jpg&w=1140

 

Şair Evlenmesi Tiyatro Oyunu Şinasi’nin bir perdelik oyunu (1860)

 

Şair Evlenmesi Şinasi

 

Önce Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayımlandı, sonra kitap olarak basıldı. Şair Evlenmesi, gençlerin birbirlerini görmeden, aracılarla evlenmesinin sakıncalarını anlatır. Genç bir şairin sevdiği kızla evlenmesi kararlaştınlmıştır; ailesi, sağdıç hanımın, yenge kadının ve imamın yardımlarıyla bir düzen kurarak, şaire sevdiği kız yerine onun çirkin, evde kalmış, huysuz ablasını nikahlarlar. Şair, sevdiği kızdan başkasını istemediğini bildirir ama, düzeni kuran sağdıç hanım, imamla mahalle kahvesinde bulunan halka haber yollar ve onlar gelince, nikahın artık bozulamayacağmda direnirler. Durumu öğrenen şairin arkadaşları imama rüşvet yedirerek şairi kurtarırlar.

 

Şair Evlenmesi, Türk tiyatrosunun ilk eseridir. Ortaoyunu ve meddah hikayeleri gibi mahalli sanatlardan yararlanarak, yeni bir gerçekçiliği başlatır. Piyes, abartmalı bir çizgiyle gelişir; şahıslardan çok genel tipler üstünde durur, şahıs adları onların temsil ettiği role uygundur.

 

Şahıslar bağlı oldukları toplum katlarının gerektirdiği biçimde konuşurlar. Bu, yazarın, konuyu işlerken halkı göz önünde tuttuğunu gösterir.

 

Ayrıca noktalama işaretleri ilk defa bu eserde kullanılmış ve tiyatro terimleri hakkında da Türkçe karşılıklar kullanılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...