Jump to content

Pratik Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Mutfak temizliğinde düzenli olarak temizlenmeyen buzdolabı, mikropların oluşumuna yol açması ve dolayısıyla sağlıklı gıdaların tüketilememesine bağlı olarak hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle hijyenine önem verilmesi gerekir.

 

 

Ayda bir kez yapılacak buzdolabı temizliği hijyeni sağlamasının yanında kötü kokuların oluşumunu da engeller. Buzdolabı temizliğinde izlenebilecek en sağlıklı yöntem kimyasalların zararlı etkilerinden korunmak için doğal ürünlerin kullanılmasıdır.

 

 

Buzdolabı Temizliğinde Kullanılabilecek Doğal Ürünler

 

 

Kabartma Tozu: Zorlu lekeleri gidermesi yanında buzdolabındaki kokuların yok edilmesinde de etkisi bulunan kabartma tozu, bir litre suya 4 yemek kaşığı atılarak kullanılır. Yumuşak bir bez ile ovularak yapılan temizlik sonrası durulama yapılır.

 

 

Limon Suyu: İçeriğindeki sitrik asit ile zor lekeleri ve yemek kalıntılarını temizlemeye yarayan limon suyu, kabartma tozu gibi koku giderici özelliği bulunur. Bir miktar suyun içerisine limon suyu katılarak yumuşak bez ile yapılan temizlik sonrası buzdolabında kokunun yayılması için durulama yapılmaz.

 

 

Beyaz Sirke: Eşit miktarlarda sıcak su ile karıştırılan beyaz sirke, içeriğindeki asitler ile birlikte hem buzdolabının temizliğinde hem de kötü kokuların giderilmesinde kullanılır. Beyaz sirke ile yapılacak temizliklerde daha çok sünger tercih edilir.

 

 

Vanilya: Kötü kokuların giderilmesinde etkileyici bir çözüm olan vanilya, yumuşak bir bez ile nemlendirilmiş olarak kullanılır. Buzdolabında güzel bir koku yayması sebebiyle temizlik sonrası durulama yapılmazken, temizlik sonrası buzdolabı içerisinde bırakılacak vanilya, kokuları engeller.

 

 

Buzdolabı Temizliği:

 

 

Temizlik öncesi herhangi bir sorun yaşamamak için buzdolabı prizden çekilir.

Buzdolabının içerisi tamamen boşaltılarak raf ve çekmecelerle birlikte tüm üniteler kaldırılır.

Ardından kullanılacak malzemeye göre temizleme suyu hazırlanarak yukarıdan aşağıya doğru buzdolabı temizlenir.

İhtiyaç durumunda durulama yapıldıktan sonra buzdolabının içerisi kurulanır.

Dışarı çıkarılmış tüm malzemelerde aynı şekilde temizlendikten sonra gerekiyorsa durulama yapılır ve kurulanarak buzdolabının içerisine yerleştirilir.

Buzdolabının kapak lastiği ve contaları ise herhangi bir zarar görmemesi için su ile silinir. Ancak ihtiyaç durumuna göre yarım bardak suya bir miktar sirke katılabilir.

Dış yüzey temizliği daha çok parlaklığı sağlanması bakımından sirke başta olmak üzere cam temizleyiciler ile yapılır.

 

Püf Noktaları:

 

 

Güvenlik adına nemlilik sebebiyle buzdolabı malzemelerinin elden kaymaması için plastik mutfak eldivenlerinin kullanımı önemlidir.

Temizlik sonrası buzdolabına yerleştirilecek yiyecekler hijyen açısından mutlaka kapalı tutulmalı, buzdolabında yer alacak kavanoz, saklama kapları gibi malzemeler temizlendikten sonra buzdolabına konulmalıdır.

Herhangi bir çökme ya da çizilme olmaması için temizlik esnasında yumuşak bezler ya da sünger kullanılır. Fazla bir basınç uygulamadan temizlik yapılmalıdır.

Temizlik sonrası bir bardak suya karıştırılan bir çay kaşığı çay ağacı yağı küflenmeleri engeller. Vanilya gibi açık halde bir kasede bırakılan kabartma tozu veya taze çekilmiş kahve, kötü kokuların oluşmamasında etkilidir.

Buzdolabı temizliğinde hijyen sağlamak için iç ve dış yüzeylerde kullanılacak bezlerin temizleme, durulama ve kurulama da ayrı bezler olmasına dikkat edilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen gün dolabın çok soğutmadığını ve hafif bir koku hissettim servisi çağırdım. Kış ve yaz girişlerinde dolabın fişini çekin 24 saat içindeki buzun erimesini bekleyin sonra içtiğimiz sade soda var ya onunla silin ve kurutun dolabı dedi aslında soğutuyormuş ama hava o kadar soğuk ki fark edemiyorsunuz dedi silme işlemiyle de koku oluşmasını engelliyorlarmış aklınızda olsun. Yine dolapta ağır koku olursa suya bolca gülsuyu ekleyip silin o da çok etkili.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...