Jump to content

Tost Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kahvaltılık tostların yanında bazen ızgara amacıyla da kullanılan tost makinelerinin sık kullanılmaları kısa sürede kirlenmesine yol açar. Sert kalıntılardan dolayı iç yüzeylerinin zarar görmemesi ve besin artıklarından dolayı içlerinde bakteri ürememesi için tost makinelerin sık sık temizlenmesi gerekir.

 

 

Tost Makinesi Temizliğinin Püf Noktaları

 

 

Plakaları ayrılabilen tost makinelerinin temizliği oldukça pratiktir. Bu tür ürünlerde tost makinesinin plakaları yerlerinden sökülüp bulaşık makinesinde ya da elde kolaylıkla yıkanabilir. Ancak burada plakaların kaplama malzemesine dikkat edilmesi gerekir. Plakalar yıkanmadan önce cihazın kullanma kılavuzundan nasıl temizlenmeleri gerektiği ile ilgili bilgi alınmalı ve teflon kaplama plakaların temizliğinde sadece bulaşık süngeri kullanılmalıdır. Plakaların bulaşık makinesinde yıkanmalarından önce de buna uygun olup olmadıklarına dikkat edilmelidir.

Plakaları sökülemeyen tost makinelerinde biriken ekmek kırıntıları pratik bir şekilde yumuşak bir fırça ile süpürülebilir. Bu tip makinelerdeki yağ ve benzeri lekelerin temizlenmesinde ise öncelikle makine ısıtılır ve ısınınca yumuşayan kirler nemli bir bez kullanılarak silinir.

Tost makinesindeki yağlar nemli bir bezle silinerek temizlenemiyorsa bu durumda yağ çözücü özelliğinden dolayı sirkeden faydalanılabilir. Bunun için bir miktar ısıtılan tost makinesinin sirkeli suya batırılmış bir bezle temizlenmesi yeterlidir. Ancak sirkeli su ile ıslatılmış beze bir miktar karbonat serpilerek temizlik daha pratik şekilde gerçekleştirilebilir.

Zorlu lekeler barındıran tost makinelerinin temizliği için temizlik bezinin tost şeklinde ısıtılması da denenebilir. Bu yöntemde mutfak tezgahı temizliğinde kullanılan beze bir miktar bulaşık deterjanı dökülür ve bu deterjan bezin her tarafına yayılır. Daha sonra deterjanlı bez tost makinesi içine serilerek makine çalıştırılır. Isınmanın etkisi ile bezden çıkan buhar miktarı iyice arttığında ise tost makinesi kapatılır ve içindeki bez alınır. Tost makinesi içindeki kirlerin büyük çoğunluğu bu temizlik bezi ile birlikte makineden uzaklaşır. Aynı bez sıcak ya da ılık su ile iyice durulandıktan sonra makinede kalan kirler de bu bezle temizlenir ve son olarak temiz bir bez yardımıyla tost makinesinin içi son kez silinerek temizlik işlemi tamamlanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...