Jump to content

Evde Kefir Nasıl Mayalanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Fermente süt olarak da bilinen kefir inek, koyun ve keçi sütünden üretilebilir. Sindirime yardımcı olan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu içecek pek çok vitamin ve mineral içerir. Özellikle kabızlık ve sindirim sorunu olan kişilerin tüketmesi gerekir. Sütten farklı olarak daha fazla probiyotik ve laktoz içerir.

 

 

Kefirin özellikle kış aylarında tüketilmesi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca cilt üzerinde görülen mantar gibi rahatsızlıkların tedavisine de iyi gelir. Kefiri evde de yapmak mümkündür.

 

 

1 veya 2 çorba kaşığı kefir tanesi (kefir tanesi hazır olarak alınabilir)

1 adet cam kapaklı ve temiz kavanoz

Naylon veya paslanmaz çelikten yapılmış süzgeç

1 adet kaşık

Kefiri içerisine koymak için geniş kapaklı bir kap

1 kutu taze süt (Yağlı, yağsız veya pastörize olabilir)

 

 

Hazırlanışı

 

 

Kefir taneleri cam kavanozun içerisine konulur. Kefirin bulunduğu cam kavanozun seviye olarak işaretlenmesi ileride ne kadar üretim sağlandığının görülmesi açısından önemlidir.

 

 

Cam kavanozun içerisindeki kefir tanelerinin üzerine oda sıcaklığında bulunan süt eklenir. 24 saat beklemenin ardından süt koyulaşır. İstenilen kıvama göre bu süre daha da uzatılabilir. Kavanozun direkt olarak gün ışığı veya spot ışığından uzak durması gerekir. Kavanoz tamamen doldurulmamalıdır. Daha sonraki süreçte kavanoz süzgeçe dökülür. Kaşıkla karıştırıldıktan sonra kıvamına bakılır ve beklemeye bırakılır. Kapalı ve hava geçirmeyen bir kap içerisinde ve buzdolabında kefiri uzun süre saklamak mümkündür.

 

 

Biraz soğutulduktan sonra kefir içmeye hazır hale gelir. Kefir mayalanan kavanozu sıcak su ile iyice yıkadıktan sonra tekrar kullanmak ve kefiri mayalamak mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Evde Kal Evdekal...

   Sağlık Çalışanlarımızın ricasıdır👈 Değerli İnsanlar,  Dışarıda işi olmadığı halde keyfe keder gezenler ve canı sıkılıp kendini dışarı atanlar... Canla başla çalışan doktorlar çocuklarını, eşlerini uzaktan görürken, canım sıkıldı, onun için çıktım deme lüksüne sahip değilsiniz,değiliz ... Lütfen yapmayın.!Evde kalın !! - Dışarda gezilmesi bu sürecin  uzamasına sebep oluyor !! Risk artıyor  - Dışarda gezdiğiniz sürece kapalı olan işletmelerin açılacağı gün öteleniyor !! -Dışarda

   , Yer: Serbest Kürsü

×
×
 • Yeni Oluştur...