Jump to content

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnsan vücudunda dengesiz beslenmeye bağlı oluşan en büyük sorun bölgesel yağlanmadır. Karın ve göbek bölgesinde görülen yağlanmalar ise birçok insanın problemidir. Bu bölgede oluşan yağları eritmek oldukça zordur. Sporun dışında beslenme ve uyku düzeni gibi genel sağlıklı yaşam kurallarına da dikkat etmek gerekir.

 

 

Bel ve göbek bölgesinde oluşan yağlanmanın nedeni kortizol hormonudur. Bu hormon arttığı zaman böbreküstü bezlerinde aşırı bir salgı üretimi olur. Kortizol maddesi aynı zamanda kaslardaki protein bloklarını da yok eder. Bu nedenle vücuttaki kas kütlesi azalır ve yağlanma başlar. Aşırı kalorili diyetler, zihinsel yorgunluk ve yoğun egzersizler göbek yağlarına neden olur. Göbek yağlarından kurtulmak için şu yöntemler uygulanır:

 

 

Tempolu Egzersizler

 

 

Bilinenin aksine mekik çekmek karın bölgesindeki yağlardan kurtulmayı sağlamaz. Bu egzersiz sadece karın kaslarını güçlendirir. Kas grubunda oluşan yağlardan kurtulmak için kardiyo egzersizleri yapılmalıdır. Tüm vücut kaslarını çalıştırmak, genel yağ oranını azaltır. Tempolu koşular, bisiklet hareketleri, yüzme ile birlikte şınav ve plank hareketlerini uygulamak karın yağlarının erimesini sağlar. Tempolu koşularda 15 dakika yüksek hız, 5 dakika düşük hız tercih edilmelidir. Bisiklet hareketlerinde de 20'şer dakikalık dik duruşlu hızlı sürüşlerin yapılması uygundur. Plank hareketlerinde bacaklar gergin bir şekilde açılıp, kol kaslarının yere paralel durması gerekir. Bu harekette bacak kaslarından destek alınarak diyaframı çalıştıracak şekilde nefes alınmalıdır.

 

 

Şekerden Uzak Durulmalıdır

 

 

Beslenme programında protein, sebze ve tam tahıllı ürünler bulunmalıdır. Ancak şeker ve şekerli ürünlerden kaçınılmalıdır. Süt ürünleri de yağsız tüketilmelidir.

 

 

Bitki Çayları Tüketimi

 

 

Bitki çayları göbek yağlarının yakılmasında etkilidir. Özellikle yeşil çay ve biberiye çayı antioksidan içerdikleri için göbek yağına neden olan maddelerin yok edilmesini sağlar. Karahindiba çayı da bu çaylara alternatiftir. Akşam yemeklerinden sonra ve sabahları aç karnına bitki çayı içilmesi kalori yakımını hızlandırdığı için göbek bölgesinin yağ oranını azaltır.

 

 

Limon Suyu

 

 

Spor yaptıktan sonra limon suyu içmek, egzersizlerle birlikte yakılan yağ oranını %30 oranında artırır. Limon suyunu soğuk tüketmek gerekir. Egzersizlerden 10 dakika sonra içmek daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

 

 

Derin Nefes Almak

 

 

Günlük hayatta kolay bir şekilde uygulanabilecek metodlardan birisi de nefes düzenidir. Nefesi yavaş ve derin bir şekilde almak, diyafram kaslarını harekete geçirir. Nefes aldıktan sonra 5 saniye beklemek ve bütün nefesi vermek kasların çalışmasında etkilir. Bu egzersizi günde 10 veya 15 defa tekrarlamak yeterlidir. Bu sayede kandaki oksijen miktarı artar ve vücutta dengeyi sağlayan, homeostasi denilen hücreler üremeye başlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...