Jump to content

Mutfak Lavabosu Temizlemenin Pratik Yolları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Yiyeklerin mutfakta hazırlanması hijyenik olmasını gerektirir. Bu nedenle mutfak lavabolarının temizliği önemlidir. Yiyecek ve içecek artıklarına maruz kalan mutfak lavaboları kolay kirlenir, bu kirler temizlenmediğinde de zorlu lekelere dönüşür. Mutfak lavabolarının temiz ve hijyenik olması için bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

 

 

Mermer Lavaboların Temizliği

 

 

Mermer lavabolar, özellikle rengi açık mermerden üretilen lavabolar çok kolay kirlenir ve sararır. Bunu önlemek için lavabolar en fazla iki günde bir temizlenmelidir.

 

 

Öncelikle lavabonun giderinde yemek artıkları varsa alınır ve giderin yüzeyi açılır. Gider tıkanıklığı varsa lavabo açıcılar kullanılarak giderilir. Giderin mutfak lavabosu temizliğinde ilk adım olduğu unutulmamalıdır. Mermer lavaboların temizliği ve beyazlığı için çamaşır suyu ve krem temizleyici kullanılmalıdır.

 

 

Mutfak lavabosunu en çok kirleten yağ ve yiyecek artıklarıdır. Çamaşır suyu ve sıcak su bu kirlerin yumuşamasını sağlar. Daha kolay temizlenmesine yardımcı olur. Eğer lavabo çok kirliyse çamaşır suyu dökülür ve birkaç dakika beklenir. Daha sonra bulaşık süngerinin sert kısmıyla dairesel hareketlerle ovulan lavabo sonrasında sıcak suyla yıkanır ve durulanır.

 

 

Lavaboyu çamaşır suyuyla ovarken mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Durulanan lavabonun beyazlaması ve mermerin parlaması için krem temizleyici kullanılmalıdır. Krem temizleyici az miktarda bulaşık süngerinin üzerine sıkılır ve lavabo yine dairesel hareketlerle ovulur. Krem temizleyiciyi kolayca durulamak için bez kullanılabilir. Lavabo yüzeyinden tamamen temizlenir ve iz kalmaması için kurulanır.

 

 

Mermer lavabo yüzeyinde oluşan pas lekeleri için oksalit asit (bitki kökenli organik bir asit türü) kullanılabilir. Bir yemek kaşığı oksalit asit iki su bardağı sıcak suda eritilir ve mermer lavabo yüzeyindeki pas lekesinin üzerine yavaş yavaş dökülür. Birkaç dakika bekletildikten sonra süngerle ovulur ve bol suyla durulanır. Bu sayede pas lekesi kaybolur.

 

 

Çelik Lavaboların Temizliği

 

 

Çelik lavabolar mermer lavabolara göre daha az kir tutar. Ancak temizliği daha fazla hassasiyet gerektirir. Temizlenirken kullanılan malzemeler lavabonun üzerine direkt dökülmez, aksi takdirde iz bırakabilir. Az miktarda temizlik malzemesi bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyine dökülür ve lavabo yumuşak, dairesel hareketlerle ovulur. Lavabo kirliyse bu şekilde birkaç dakika beklenir ve bol ılık suyla durulanır. Çelik lavabolarda oluşan kireç ve tuz lekeleri için metal temizleyiciler kullanılabilir. Ancak çok sık ve bol miktarda kullanılan metal temizleyici malzemelerin çelik yüzeylerinde yıpranmalara sebep olduğu unutulmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...