Jump to content

Meyveler Tazeligini Nasil Korur?


mormeneksem

Önerilen Mesajlar

Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan meyvelerin günlük düzenli tüketimi oldukça önemlidir. Ancak meyveleri taze olarak muhafaza etmek zor bir iştir. Olgunlaşmış olarak tüketildikleri için kısa sürede bozulabilirler. Püf noktalar bilindikten sonra meyveler kolaylıkla taze olarak saklanabilir.

 

Meyvelerin tazeliğini koruması için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta uygun saklama şartlarıdır. Türüne göre oda sıcaklığında olgunlaşması gereken meyveler, oda sıcaklığında saklanması gereken meyveler ve buzdolabında saklanması gereken meyveler olarak gruplandırma yapmak mümkündür. Bu kategoriler içerisinde muhafaza ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar söz konusudur.

 

Buzdolabında Saklanması Gereken Meyveler: Ahududu, böğürtlen ve dut gibi küçük ve sulu meyveler ile çilek ve üzüm gibi hassas yapılı meyveler buzdolabında saklanmalıdır. Bu kategoriye elma, armut, şeftali ve kayısı da dahil edilebilir. Bu grupta yer alan yiyecekler saklanırken hava ile temaslarının mümkün olduğunca kesilmesi gerekir. Kilitli buzdolabı poşetleri ya da streç film bu amaç için kullanılabilir. Çürüme meydana gelirse çürüyen parçalar ayrılmalıdır. Bu şekilde meyveler iki haftadan uzun süre saklanabilir.

 

Oda Sıcaklığında Saklanması Gereken Meyveler: Limon, muz, kavun, portakal ve mandalina gibi meyveler bu kategoride yer alır. Bu besinler oda sıcaklığında daha uzun süre bozulmadan kalabilir. Bu nedenle bu meyveler oda sıcaklığında, doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde saklanmalıdır. Bu koşullar altında iki haftadan uzun süre taze şekilde muhafaza etmek mümkündür.

 

Oda Sıcaklığında Olgunlaşması Gereken Meyveler: Bu kategoride yer alan ananas, mango, avokado ve erik gibi ürünler genellikle tam anlamı ile olgunlaşmadan toplanır. Olgunlaşma, hasat işleminden sonra gerçekleşir. Bu sürecin herhangi bir bozulma yaşanmadan gerçekleşmesi için oda sıcaklığı gerekir. Oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde muhafaza edildiğinde bu grubun meyveleri kısa süre içerisinde olgunluğa ulaşacaktır. Aynı koşullarda saklanmaya devam edildiğinde ise tazeliklerini koruyabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...