Jump to content

Mangalda Balik Nasil Kizartilir?


mormeneksem

Önerilen Mesajlar

Izgara balık yapmadan önce balıkların ızgara için uygun olup olmadıklarına bakılmalıdır. İri ve yağlı balıklar mangal için uygundur. Çünkü balığın yağı sayesinde ızgaraya yapışma sorunu yaşanmaz. Büyük ve yağlı balıklar mangalda kurumazlar ve lezzetlerini korurlar. Mangalda en sık tercih edilen balık türleri şunlardır:

 

Uskumru

Barbunya

Çingene palamudu

Çipura

Lüfer

Hamsi (iri değildir ama ızgarada yapılabilir)

 

Balık İçin Hazırlık Aşaması

 

Balıkların mutlaka içlerinin temizlenmesi ve pullarının kazınması gerekir. Ardından sudan geçirilen balıklar yağlama işlemine alınabilir.

 

Balıklar pişirilmeden birkaç saat kadar öncesinde zeytinyağı ile yağlanır ve bu şekilde bekletilir. Bu yağlama işlemi lezzet içindir.

 

Mangalda ateşi görünce balığın çatlamaması için hazırlık sırasında balığın iki yanı bıçak yardımı ile çizilir.

 

Mangalın Hazır Hale Getirilmesi

 

Izgara mutlaka biraz ısınmış olmalıdır, aynı zamanda ızgara hafif olarak yağlanır. Bu şekilde hem balık ızgaraya yapışmaz hem de pişmesi kolaylaşır.

 

Mangal ateşi çok harlı ve alev alev olmamalıdır. Odun yakılıyor ise odun ateşi de canlılığını yitimiş olmalıdır. Çünkü harlı ateşte balık kolay yanar ve lezzetini kaybeder. 

 

Balığın Kızartılması

 

Balığın hazırlanması ve mangalın da hazır hale getirilmesinin ardından son bölüme geçilir. Balığın kızartılma süresi uygun ateşte 5-8 dakika arasında değişir.

 

İri balıkların filetoları çıkarılabilir ve bazı parçalar ayrı ayrı da pişirilebilir. Çok sık tercih edilmese de balıkların etleri parçalara ayrılıp şişlere takılarak mangalda kızartılabilir. Bu farklılıklar kişilerin damak tadına göre değişir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...