Jump to content

Bağışıklığı Güçlendiren Besin Takviyeleri


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara karşı kendinizi korumak ya da bu hastalıkları daha çabuk atlatmak için beslenme düzeninizde bu besinlere öncelik verin.[/h]

Kimse sorsanız sorun, size C vitamininin soğuk algınlığını önlediğini söyler. Bu mucize vitaminin en büyük etkiyi spor yapan kişilerde gösterdiğini biliyor muydunuz? İşte egzersiz yapmanın bir faydası daha!

Yapılan çalışmalar; düzenli egzersiz yapıp günde 500-1000 mg C vitamini alanların soğuk algınlığına yakalanma riskinin yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Bir başka çalışmaya göre ise günde 1000 mg C vitamini takviyesi almak, soğuk algınlığının süresini yüzde 8 azaltıyor. Ancak unutmayın, uzun süre yüksek miktarda C vitamini almak mideye zarar verebiliyor.

[h=4]Vücuda dost bakteri: Probiyotik[/h] Zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz, sık sık nezle oluyorsanız ya da kış aylarında antibiyotik kullanıyorsanız; beslenme düzeninizde vücuda dost bakterilere, yani probiyotiklere yer verebilirsiniz. Çünkü bu yararlı bakteriler, bağırsaklarda yaşayan ve daha sonra vücutta enfeksiyon ile mücadele eden bağışıklık hücrelerinin işleyişini artırıyor.

 

Probiyotikler üzerindeki son incelemelere göre vücuda dost bu bakteriler, nezlenin önlenmesine yardımcı oluyor. Eğer beslenme düzeninizde et, kümes hayvanları veya tam tahıllı gıdalar bulunmuyorsa çinko tüketmeye özen gösterin. Çünkü bağışıklık sisteminin çalışması için önemli bir mikro besin olan çinkonun eksikliği, sık sık nezle olmanıza neden olabilir. Çinko pastili tüketmek nezleyi azaltıyor. Fakat uzmanlar, ortalama 1 günde etkisini gösteren bu güçlü takviyenin mide bulantısı ve ağızda metalik tat oluşturma gibi yan etkilerinin bulunduğunu da belirtiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...