Jump to content

Emniyet'e Eş Zamanlı Terör Saldırıları: 6 Ölü, 39 Yaralı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı'na uzun namlulu silahlarla ateş açan PKK'lı teröristler, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi

 

fft2mm7515051.jpg

 

 

DİYARBAKIR, ÇINAR: EŞZAMANLI 3 SALDIRI

 

 

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde teröristler tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve polis lojmanlarına 23.45 sularında eş zamanlı saldırı düzenlendi. Polislerin ailelerinin kaldığı lojmanlara bomba yüklü araç, emniyet ve jandarmaya ise roketatar ve el yapımı bombalarla düzenlenen saldırıda, 6 kişi hayatını kaybetti 39 kişi de yaralandı.

 

ÖLENLER ARASINDA 1 BEBEK 2 ÇOCUK DA VAR

Diyarbakır’ ın Çınar ilçesi’ndeki bombalı saldırıda polis lojmanlarında aralarında 5 aylık bir bebeğinde bulunduğu 3 kişi ile yıkıntı meydana gelen evde 1 yaşındaki Ecrin Açıkgöz, 5 yaşındaki Sadık Efe Açıkgöz ile babaları Lokman Açıkgöz hayatını kaybetti.

 

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Saldırı sonrası başlatılan operasyonlarda 2 kişi gözaltına alındı.

 

TERÖRİSTLER KAÇTI

 

 

Saldırıların ardından teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Bir süre devam eden çatışma teröristlerin gecenin de karanlığından faydalanarak, kaçmasıyla sona erdi. 8 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

 

 

Saldırı sonrasında olay yeri ambulanslar, itfaiyeler ve polis ekipleriyle doldu. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, önce çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Ardından itfaiye ekipleri yaralıları göçük altından ve yangının çıktığı lojman binasından kurtarmak için çalışmaya başladı. Yaralılar taşındıkları olay yerindeki ambulanslarla İlçe Devlet Hastanesi ve Diyarbakır’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastanelere yaralı taşıyan ambulanslar daha sonra yeniden olay yerine geldi. Yakınları yaralanan vatandaşlar ise olay yerinde feryatlar ederek, fenalık geçirdi.

 

TONLARCA PATLAYICI KULLANILDI, YÜZLERCE EV VE İŞYERİNDE TAHRİBAT OLUŞTU

 

 

Tonlarca patlayıcı kullanılarak yapıldığı tahmin edilen saldırının etkileri ilçenin diğer bölgelerinde bile hissedildi. İlçede yüzlerce ev ve işyerinde de tahribat oluştu. Kurtarma çalışmalarının sürdüğü ilçeye Diyarbakır’dan çok sayıda polis de sevk edildi.

 

TERÖRİSTLERİN EŞZAMANLI SALDIRI DÜZENLEDİĞİ YERLER:

 

 

- Çınar Emniyet Müdürlüğü (Diyarbakır)

 

 

- Çınar Emniyet Lojmanları'na roketli saldırı

 

 

- Mardin Botaş Karakolu

 

- Silopi Lojmanlara roketli saldırı

 

 

- Van'da çatışma ve patlama haberleri

 

 

- Sur'da patlama ve kayıp Polis Özel Harekat aracı haberleri

 

 

- İzmir Menemen Asırlık Karakol baskını

 

 

- İstanbul Hacı Ahmet'te polis noktasına bombalı saldırı

 

 

- Batman-Bismil Karayolu'nda zırhlı araca saldırı

 

fft31_mf7514760.Jpeg

 

fft31_mf7514761.Jpeg

 

Diyarbakır Çınar'da Emniyet ve lojmana yönelik saldırı sırasında hedef olan bir ev de çöktü. 2 katlı evde Açıkgöz ailesinden 6 kişi enkaz altında kaldı. Yoğun çalışmaların ardından 5'i sağ kurtarılırken, Lokman Açıkgöz'ün cesedi çıkarıldı. Sağ çıkarılan Sadık Efe Açıkgöz ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti (Fotoğraf: A. Kadir Konuksever - El Cezire Türk)

 

fft31_mf7514763.Jpeg

 

BİSMİL'DE YOLA DÖŞENEN PATLAYICI İNFİLAK ETTİRİLDİ

 

 

Bismil'den takviye kuvvet olarak gelen askeri araç konvoyu geçişi sırasında da yola tuzaklanan patlayıcı infilak ettirildi, şehit ve yaralı olup olmadığı heniz açıklanmadı.

 

VALİLİK: 5 ÖLÜ, 39 YARALI VAR

 

 

Diyarbakır Valiliği, Çınar İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin bomba yüklü araçla Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlediği saldırıda lojmanda kalan 2 polis yakını ile lojmanın yakınındaki binada meydana gelen göçükte enkaz altında kalan 3 vatandaşın hayatını kaybettiği, 6'sı polis, 8'i de polis yakını olmak üzere toplam 39 kişinin de yaralandığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

 

 

"13.01.2016 günü saat 23.30 sıralarında BTÖ mensuplarınca ilimiz Çınar İlçesi'nde Çınar İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç infilak ettirilmiş, patlamayla eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği'ne uzun namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle karşılık verilmiştir. Olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde valilik bünyesinde İl Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar İlçesi'ne yeterli sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirilmiş, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ile polis görevlendirilmiştir.

 

 

İlçe Emniyet Amirliğine yönelik olarak düzenlenen patlayıcı yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonucunda; lojmanda ikamet eden 2 polis yakını hayatını kaybetmiş, 6'sı polis ve 8'i polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır. Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz merkez hastanelerine intikal ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

 

 

Yapılan ilk incelemelere göre meydana gelen patlamadan kaynaklı olarak İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası, İlçe Emniyet Amirliğine ait lojmanlar ve emniyet binasına yakın ikametlerde büyük çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çok yönlü araştırmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

SALDIRININ ŞİDDETİ GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

fft31_mf7514884.Jpeg

 

Saldırının şiddeti günün ağarması ile birlikte ortaya çıktı. Patlamada, lojman binası yanıp, çöküntüler oluşurken, karşısındaki müstakil bir ev yerle bir oldu. İlçede, birçok ev ve işyerinde de hasar oluşurken, patlamanın şiddetiyle lojmanların ve emniyet binasının bulunduğu cadde ile alt ve üst caddelerindeki birçok ev ve işyerinin camları kırıldı. İlçede, dün gece bombalı saldırının ardından bir süre güvenlik güçleri ile çatışan teröristlerin kaçarken DBP binasını da ateşe verdiği görüldü. Binanın büyük bir bölümü yandı.

 

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 

 

 

 

 

Lojman binasında patlamanın hemen ardından başlayan arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor. Etrafı güvenlik şeridi ile çevrilen bölgede, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Çınar İlçe Belediyesi’ne ait itfaiye, 112 acil servis ve AFAD ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

 

 

"BÜYÜK BİR PATLAMA SESİ GELDİ"

 

 

Patlamanın yaşandığı sırada işyerinde olduğunu anlatan bir esnaf, gece saat 23.30 civarı büyük bir patlama sesi duyduklarını belirterek, “Sesi duymamın ardından dışarı çıktım. Emniyet tarafından kepenkleri indirip eve kaçtık. Fırının kapısı düştü patlamanın şiddeti nedeniyle. Ardından silah sesleri geldi” dedi.

 

 

"DEPREM OLDUĞUNU SANDIM"

 

fft31_mf7514886.Jpeg

 

Patlamanın olduğu sırada evde uyuduğunu anlatan ve evinde ciddi hasarlar oluşan Hacı Güler ise, “Patlama sırasında uyuyordum. Aniden şiddetli bir ses geldi, uyandım. Önce deprem olduğunu sandım. Sonra şokla kalktığımda çocukların bağırışlarını duydum. Pencere çocuğun üzerine düştü. Çok şükür bir şey olmadı. Ancak zararımız çok büyük. Her iki kata perişan durumda. İşçiyim zaten. Bunun zararını nasıl karşılayacağımı bilmiyorum. Yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

KAYNAK

Emniyet'e eş zamanlı terör saldırıları: 6 ölü, 39 yaralı - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir bebecik şehit olan babasıyla beraber ölmüş. Evet şimdi hatırlayalım bakalım daha birkaç gün önce ne denmişti, bebekler çocuklar ölüyor. Şimdi soruyorum bebekleri çocukları kim öldürüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...