Jump to content

Çorba Yapmanın Püf Noktaları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kolay hazırlanması ve besleyici bir gıda olması ile çorbalar sofraların vazgeçilmezidir. Birçok çeşidi bulunan çorbaları salçalı, kremalı ve terbiyeli şeklinde üç ayrı başlıkta incelemek mümkündür. Çeşidine göre yapımı değişen çorbaların lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

 

 

Salçalı Çorbalar

 

 

Salçalı çorbalar çorbanın ana malzemesinden önce veya sonra salçanın kavrulması yöntemiyle hazırlanır. Şehriye, ezogelin ve mercimek gibi örneklere sahip salçalı çorbalar, nişasta içeriği yüksek malzemelerle yapıldığı için un kullanılmaya gerek duyulmaz.

 

 

Yapımında kullanılacak tanelerin eklenmesinden önce salça, tereyağı veya sıvı yağ ile kavrulur ve ardından su ilavesiyle çoğaltılır. Baklagillere ve şehriye türlerine ait taneli malzemelerin yanı sıra, sebze çorbaları da salçalı yapılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, ana malzemenin kavrulması tamamlandıktan sonra salça ilavesinin yapılması gerektiğidir. Damak zevkine göre servis yapılmadan önce üzerine limon suyu eklenebilir.

 

 

Kremalı Çorbalar

 

 

Kremalı çorba yapımı için ise salçaldan farklı olarak un kullanmak gerekir. Krema, unun çiğ tadını ve kokusunu desteklediği için rengi hafif sarıya dönünceye kadar kavurmak gerekir. Ancak domates çorbası yapımında unun ıslanıp hamura dönüşmemesi için domateslerin ilavesinden önce kavrulması gerekirken kabak çorbasında ise yanmaması için kabak ilavesinden sonra kavrulmaya başlanmalıdır.

 

 

Ana malzeme ile unun kavrulma işlemi tamamlandıktan sonra çorbanın suyu ilave edilir. Su ilavesi sırasında unun topaklanmaması için malzemelerin oldukça hızlı karıştırılması gerekir. Un topakları tamamen yok olunca çorba kısık ateşte pişmeye bırakılır.

 

 

Ocağın ateşi ne kadar alt seviyede tutulmaya çalışılsa da çorba taşmaya meyilli olduğundan başından ayrılmaya dikkat etmek gerekir. Kapağı açık olarak pişmeye bırakılan çorbanın suyu gereğinden fazla buharlaşacağından ağzının kapalı olmasına özen gösterilmelidir. Kremalı çorbalara limon ilavesi tadı bozacağı için tavsiye edilmez.

 

 

Terbiyeli Çorbalar

 

 

Yoğurt, yumurta sarısı, un ve limon ile elde edilen terbiyeli çorbalar kremalılarda olduğu gibi unun kavrulmadan eklenmesi olumsuz bir sonuç doğurmadığı için bu aşama kişinin tercihine bırakılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta terbiyenin çorbaya bir anda değil yavaşça ilave edilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde tek hamlede boca edilen terbiye sıcakla direkt temas edeceği için yoğurdun kesilmesine yumurtanın pişip katılaşmasına neden olur.

 

 

Çorbanın görüntüsünü ve tadını bozmamak için önce terbiyeye çorbanın suyu ilave edilerek hızlıca karıştırılması sağlanır. Sıcağa alıştırılan terbiye çorbaya yavaşça eklenerek hızlıca karıştırılır. Çorbanın kesilmesinin önüne geçmek için bir taşım kaynatmak yeterlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...