Jump to content

Kışın Dikilen Çiçekler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güzel kokuları ve ilgi çekici görüntüleri ile dikkat çeken farklı farklı çiçekler, özelliklerine göre kışın ya da yazın ekilip yetiştirilebilirler. Bu nedenle de yaz çiçekleri ve kış çiçekleri olarak sınıflandırılırlar.

 

 

Kışın Dikilen Çiçekler ve Dikim Yöntemleri

 

 

Kış mevsiminde havanın soğuması ile beraber toprak da soğumaya başlar. Bu nedenle de kökü soğuğa dayanan bitkiler kışın hayatta kalır. Özellikle de bazı bitkilerin ve çiçeklerin toprakları desteklenmeli ve iyi kontrol edilmelidir.

 

 

Kış döneminde bitki dikimleri Kasım ayından itibaren başlar. Soğukların arttığı ve yağışların çoğaldığı bu dönemde, 'çıplak köklü bitkiler' dikilebilir. Bu çiçekler şunlardır:

 

 

Atatürk çiçeği

Çuha çiçeği

Dağ menekşesi

Süs lahanası

Şebboy

Kasımpatı

Nergis

Kardelen

Krizantem

 

Kış Çiçeklerinin Dikiminde Önemli Noktalar

 

 

Çıplak köklü bitkilerin dikilmeye başladığı Kasım ayında mevsimlik fideler de dikilebilir.

Kış mevsimindeki çiçek yetiştiriciliğinde sulama sistemi ve muhtemel don olayları çok önemlidir. Çiçeklerin ekildiği toprağın drenaj sistemi kontrol edilmelidir. Bunun nedeni ise sulama yapılmasının ardından suyun toprakta çok fazla kalmamasının sağlanmasıdır. Fazla su hem bitki köküne zarar verir hem de soğuk bölgelerde don olaylarının yaşanmasına neden olur. Bunun için drenajı sağlam bir sistem kurulmalıdır.

Gerek bitkinin istediği ortam koşullarının oluşması, gerek ise mevcut ısının fazla kaybedilmemesi için çimlenen zemin üzerine 1 santimetrelilk torf serilebilir.

Kış çiçekleri sulanırken daha çok akşam üzeri sulama yapılmalıdır. Güneş altında sulama yapılmamalı, hava serinlerken bu işlem gerçekleşmelidir. Bununla birlikte kış çiçeklerine fazla sulama yapmak da doğru değildir. Özellikle menekşe ve kasımpatı gibi dirençli çiçekler doğal yollarla da sulanabilirler. Yani yağmur ve kar suyu bu bitkiler için çoğu zaman yeterlidir. Ancak soğuk fakat kurak bölgelerde periyodik sulamalar yeterli olacaktır.

Her ne kadar çok gerekmese de, kimi kış çiçekleri ve bitkileri için az da olsa bir gübre kullanımı faydalı olacaktır. Bunun için uzman yardımı almak şarttır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...