Jump to content

Kışın Yetişen Sebzeler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Antioksidan içerikleri ve vitamin değerleriyle kışın yetişen sebzeler önemlidir. İçerdiği yararlı bileşenlerle kış sebzeleri, vücudu hastalıklara karşı korur ve güçlü tutar. Genel olarak evde, balkonda ya da bahçede yetiştirilmeleri mümkündür.

 

 

Taze Soğan: Hafif, tınlı, killi ve besin yönüyle zengin topraklarda verimli yetişir. Baş bağlama aşamasında yaklaşık 21 derece sıcaklık ister. Aşırı soğuklar soğanların verimini düşürür.

 

 

Karnabahar: Genel olarak tüm toprak çeşitlerinde yetişmesine rağmen, besin değeri yüksek topraklarda verimi artar. Fide evresi dışında sıfır derecenin altındaki sıcaklıklara dayanıklı değildir.

 

 

Turp: Nemli ve humuslu topraklarda yetişmesi uygundur. Düzenli sulama yapmak, yetişmesinde önemli etkendir.

 

 

Havuç: Geçirgen, gevşek, rutubetli ve humuslu topraklar, havuç yetiştiriciliği için uygundur. Sıcaklığın yüksek olması yetiştiriciliği olumsuz etkiler.

 

 

Pazı: Nemli ve killi topraklar yetiştiricilik için ideal toprak çeşitleridir. Sıcaklık şartlarına karşı toleransı yüksek bir sebzedir.

 

 

Ispanak: Serin iklim sebzesi olan ıspanağı tüm toprak tiplerinde yetiştirmek mümkündür. Asit değeri düşük killi topraklar, verimin yüksek olduğu toprak çeşirtleridir. Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır.

 

 

Lahana: Toprak seçici özelliği olmamasına rağmen tınlı, kumlu ve ağır kalkerli topraklarda iyi yetişir. Serin hava şartlarını seven bir sebzedir.

 

 

Pırasa: Serin iklim sebzesidir ve uygun yetiştirilme sıcaklığı ortalama 15-20 derecedir. Humus ve nem oranının yüksek olduğu tınlı killi topraklar yetiştiriciliğe en uygun toprak çeşididir.

 

 

Brokoli: Yetiştirilmesi için en uygun sıcaklıklar yaklaşık 15-17 derecedir. Gevşek, ağır bünyeli toprak çeşitleri dışındaki topraklar, yetiştiricilikte kullanılır.

 

 

Kereviz: Kumlu ve yaklaşık 7 pH değerinde olan topraklarda iyi yetişir. Toprağın humus miktarının fazla olması ve yetiştiriciliğin gölgede yapılması verimi artırır. Sebzenin optimum sıcaklık isteği yaklaşık 15 ila 20 derecedir.

 

 

Bakla: Tınlı killi, su tutma kabiliyetinin ve besin değerlerinin yüksek olduğu topraklarda iyi yetişir. Yağış ve rutubet sebzenin verimini artırır. Toprağın pH değerinin yaklaşık 7 olması uygundur.

 

 

Pancar: Rutubetli, kaymak bağlamayan ve su tutma kabiliyeti yüksek topraklar, ideal yetiştiricilik için uygundur. Serin iklim sebzesi olmasına rağmen sert hava şartlarından olumsuz yönde etkilenir.

 

 

Patates: Nemli ortamları seven patates, daha çok ılıman iklim koşullarında yetiştirilir. Nemli ve gevşek toprakta üretimi yapılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Tam ve Yarı Gölgede Yetişen 21 Sebze...

   Tam ve Yarı Gölgede Yetişen 21 Sebze Bahçenizin Benzersiz Mikro İklimini Değerlendirin Mikro iklim, çevresindeki alandan farklı olan küçük bir alanın iklimidir. Bahçenizin kısmen gölgede kalan bir kısmı, gün boyu tam güneş alan bir bölümden farklıdır. Gölgede kalan alan, doğrudan güneş ışığı altında kalmaması gereken sebzeleri yetiştirmek için ideal olabilecek bir mikro iklimdir. Yarı gölgeli bahçe alanları, serin mevsim sebzelerini ilkbahardan yaz başlarına kadar büyütme fır

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • 101 Düğüm Duası (Zor Zamanlarda Hızır Gibi Yetişen Denenmiş)

   Merhaba arkadaşlar sizinle paylaşacağım bu dua benim hayatımı 4 kez kurtardı rabbimin izniyle elbette.. Bunun gibi bir tane duam daha war ama ilk önce bunu paylaşmak istedim sizinle..   101 düğüm duası ilk önce gusül abdesti alıyoruz sonra 2 rekat allah rızası için namaz kılıyoruz namaz sonunda 7 tane fatiha suresini okuyup niyetleniyoruz.. Pamuk ipliğine (yorgan ipliği ve eskiden biber kurutulan ip) 2 ayrı ipe 101 er tane çözümü kolay düğüm atıyoruz. Önümüze bir şişe su alıyoruz ilk düğümlü

   , Yer: Büyü ve Nazar İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...