Jump to content

Vatalar İçin Yoga


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Fiziksel vücudu toprağa bağlayan, ısıtıcı, zihinsel ve fiziksel gerilimi rahatlatan, endişe ve korkuyu azaltan yoga çalışmaları Vata dosha için dengeleyicidir.

Asana

Çalışma hem yapıldığı saat, hem de bir haftada yapılan tekrar sayısı açısından düzenli olmalıdır.

Vata, hem ellerin hem de ayakların zeminde olduğu kapalı zincir duruşlarına iyi tepki verir.

Duruşlarda, kemikleri birbirine bağlayarak ve onları yer çekimi ile uyumlu hale getirerek destek yaratılabilir. Kasların, özellikle de kol kaslarının çok fazla çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu, kaslar ve eklemlerde sinirsel gerilim kalıntılarına sebep olur. Bu kalıntılar asana çalışmasından sonra soğukluğa, sertliğe ve sıkıntıya yol açarlar.

Enerjinin dolaşımı ve aşağı doğru hareketini teşvik eden ısıtıcı bir çalışma tercih edilmelidir. Yavaş ve zarif Güneşi Selamlama (Surya Namaskar) hareketleri, çömelmeler ve Savaşçı 1 (Virabhadrasana 1), Deve (Ustrasana) ve Köprü(Setubandhasana) gibi bacakları çalıştıran geriye eğilme hareketleri dahil edilebilir. Ayaktaki pozları 3-5 nefes boyunca sürdürmek, Vata tipini yormadan hem güçlendirir hem de toprağa bağlar.

Hem ellerin hem ayakların yerde olduğu bazı ısıtıcı baş aşağı hareketlerle çalışma bitirilebilir. Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana) ve Yunus pozlarını oturarak yapılan ve omuzları açan hareketler izleyebilir. Bu sayede sırtın üst kısmında yer alan gerginlikler salınmış olur. Ayrıca oturarak ve yatarak yapılan twist hareketleri omurgadan gerginliği alır ve vücutta Prana’nın akışını dengeler.

Normalden daha uzun bir süre (10 – 20 dakika) Rahatlama Pozu (Savasana) yapılır. Bu sayede vücudu toprağa bağlamak ve derin rahatlama için yeterince zaman olur. Battaniyeler ve başka malzemelerle sıcak ve çok rahat olmaya çalışın. Rahatlamayı vücutsal hislere odaklanarak ve rahim gibi sıcak bir ortamda olduğunuzu hayal ederek artırabilirsiniz. Çalışmayı bitirdikten sonra aceleden kaçının.

Nefes Egzersizleri

Asana çalışması sırasında eşit bir nefes alma ve verme dengesi tutturun. Yavaş ve yumuşak bir Ujjayi nefesi Vata’yı dengeli tutmak, vücutta prana, ısı ve sıvıların iyi dolaşımını sağlamak, sakin bir zihinsel ve duygusal durum edinmek için iyidir. Bu nefes önce diyaframı sonra göğsün altını, üstünü ve boğazı doldurur. Nefes borusu ağzının hareket ettirilerek okyanus benzeri bir sesin çıkarıldığı yöntemdir.

Burun deliklerinden sırayla nefes almak (Nadi Shodhana), Vata tipi kişiler için mükemmel bir genel nefes çalışmasıdır. Eğer üşümüş veya yorgunsanız, yoga çalışmasına nazik bir Kapalabhati nefesiyle başlayın. Bu nefes tekniği kısa ve güçlü nefes vermeler ve otomatik nefes almalardan oluşur.

Meditasyonmeditasyon aktif bir zihni dizginlemek, konsantrasyonu geliştirmek ve düşünce ile hislerdeki negatif düzen alışkanlıklarını azaltmak için çok faydalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...