Jump to content

Kaphalar İçin Yoga.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Isıtıcı, dolaşımı artıran, aşırı balgamın atılmasını sağlayan, zihni ve vücudu hafif ve berrak kılan yoga çalışmaları Kapha Dosha için dengeleyicidir.

Asana

 

Kapha’yı yoga ile azaltmak aşamalı olarak, adım adım yapılmalıdır. Vücudun uyandırılmasıyla beraber, hisler, nefes, hayal gücü, duygular ve ateş, hava, boşluk elementleriyle alakalı ruhani alemler uyandırılmalıdır.

Aktif ve ısıtıcı bir asana çalışması ile metabolizma ve dolaşım canlandırılabilir. Terleme sağlayan ve yoğun fiziksel çaba isteyen duruşlar çalışılmalıdır. Fakat eğer çok fazla kas eforu sarf edilirse Prana kanallarda düzgün olarak dolaşamaz. Bu da Kapha’nın düzgün akışını etkileyecek ve sinir sistemini rahatsız edecektir. Vücut da bunu dengelemek için daha fazla Kapha üretecektir. Efor ve terlemenin Kapha’yı azaltmanın yegane öğeleri olmadığını anlamak çok önemlidir. Kapha’yı azaltmak için özel şeyler yapılırken Vata dengesini de korumak gereklidir.

Yogayı sabahları yapın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal tıkanmanın veya ağırlığın giderilmesi için ayakta duruş pozlarının aralarına Güneş Selamlamalarını ve akıcı Vinyasaları yerleştirin. Ayakta öne eğilmeler ve twistler Kapha’yı akciğer, mide ve karaciğerde azaltmak için iyidir. Aşağı bakan köpek pozu (Adho Mukha Svansana) akciğer ve sinüs tıkanmasına iyi gelir.

 

Nefes Egzersizleri

Asana çalışması sırasında derin nefes alarak nazikçe nefes vermeye dikkat edin. Duruşları yaparken, özellikle de Güneşi Selamlamalar sırasında yumuşak ritmik bir nefes düzeni tutturmak, konsantrasyon sağlamak ve prananın ısıyı vücuda eşit dağıttığından emin olmak için gereklidir. Bu şekilde çalıştığınızda aslında daha az terlersiniz çünkü ısı vücudun içinde kalır. Bu içsel ısı dokulardaki aşırı Kapha’yı eritir ve vücut bu şekilde dışarı atabilir. Eğer nefes düzensiz veya aşırı agresif olursa hem ateş / pitta hem de hava / vata doshalarını rahatsız eder, sonuç olarak Kapha değişmemiş olur. Hatta stresin sonucunda hafifçe yükselebilir.

Kapalabhati nefesi (kısa ve güçlü nefes vermeler ve otomatik nefes almalardan oluşur) ve Bellows nefesi (Bhastrika: burundan hızlıca, hava pompası gibi nefes alıp vermeyi içeren bir teknik) aşırı Kapha’yı azaltmak için çok iyidir. Bu nefesler yoğun bir yapıdadır ve çalışmadan önce deneyimli bir eğitmenden öğrenilmelidir.

Meditasyon

 

 

Gözler açık yapılan meditasyonlar, güneş veya uzayı hayal etmek, ayakta veya yürüyerek yapılan meditasyonlar en iyileridir. Kirtan (Tanrı'yı öven şarkı ya da ilahiler söylemek), kalpten duygusal ağırlığı temizlemek ve akciğerleri düzenlemek için çok iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...