Jump to content

Havada Yoga.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Havada asılı bir şekilde yoğa yapmak ilginizi çeker mi? Eğlenceli olabilir, tabi yapabilene… diyebilirsiniz. Kulağa ne kadar inanılmaz gelirse gelsin, Havada Yogada kişi yerden birkaç santimetre havada asılı bir şekilde çeşitli hareketleri ve duruşları yapabilmektedir. Bu uygulamada kişiyi yerden kesmek ve aynı zamanda yoga duruşlarını uygulamasını sağlamak için yumuşak bir trapez kullanılır.

 

 

Hamak gibi uzun bir bez parçasının sizi belinizden sarıp birkaç santim havada tuttuğunu düşünün. Asanaları yapmaya buradan başlıyorsunuz.

Havada Yoga uygulamasında temel fikir yerçekimine karşı durmaktır. Yerde dururken oluşan yerçekiminden kurtulma yoluyla omurga uzar ve omuzlar düzelir. Havada birkaç santim asılı kalmak kemikler ve kaslar üzerindeki gerilimi azaltır ve esnekliği arttırır.

Birçok yoga tarzına kıyasla bu yoga tarzı çok yenidir. Yaratıcı Michelle Dortignac 2006 Haziranında New York’ta bu yoganın derslerini başlatmıştır. Michelle dans ve bir sirk sanatı olan tissu ile geleneksel yogayı birleştirmiştir. Havadayken diyor Michelle vücut yerçekiminin etkileri yüzünden kendini doğru bir şekilde hizalamayı öğrenmek zorunda kalır.

Michelle bu eski uygulamayla ilgili ömür boyu süren araştırmalarına Colorado’nun Rocky Dağları’nda başlamıştır. Burada Vinyasa yoga yaparken meditasyon yapmak ve doğayı temaşa etmek için gerekli zamanı ve uygun koşulları bulmuştur. 1991 yılında New York’a yoga yapmak ve aynı zamanda dans etmek için dönmüştür. 2002 yılında havada dans hareketlerine başladığında Tissu öğreniştir. Burada kendi hibrid yogasını oluşturmaya başlamıştır.

Havada Yoga tarzının yeni olması birçok insanın bu tarzın yogaya yeni başlayanlara göre olmadığı sonucuna, yeni başlayan insanların trapezi görür görmez gerildiği fikrindedir. Fakat Michelle yerden sadece birkaç santim havada asılı olduklarını ve altlarında yumuşak minderlerin bulunduğunu anladıkları vakit aletlere daha çok güveniyorlar ve egzersizleri yapmaktan çekinmiyorlar, diyor. Yeni olmasına rağmen bu uygulama Yoga’nın içsel huzuru bulma ilkesine sadık kalıyor. Yerçekimi aslında bir şeyleri oluruna bırakmayı daha da kolaylaştırıyor.

Birçok faydası dışında bu aktivite karın kaslarını, omuzları güçlendiriyor, omurga ve omuz esnekliğini arttırıyor ve sırt zorlanmalarını önlüyor.

Birçok insan Havada yoganın çok eğlenceli olduğunu ifade ediyor. Birçok yeni başlayan kişi ilk derslerin kıkırdayarak geçtiğini söylüyor. Özellikle yeni başlayanlar için tasarlanmış olan Unnata (Sanskritçe ‘Yükseltilmiş’) Havada Yoga dizilerinde egzersizler yerde başlar ve zamanla trapez kullanılan kısımlara geçilir ve sonra hafifçe yerden yükseltme gerçekleştirilir. İşte kıkırdama ve gülmelerin geldiği yer burasıdır.

O zaman gevşemiş halde içsel huzurunuza uçmak için hazırlanın. Havada Yoga zihni, bedeni ve ruhu canlandırmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...